Що таке іпотека на житло в Україні

16.06.2021

Що таке іпотека на житло в Україні

Іпотечний кредит - банківська позичка, що видається для купівлі житлової нерухомості. За умовами банку, об'єкт, що купується, стає власністю позичальника, але залишається в заставі у банку до повного погашення боргу.

Офіційно тим, що таке іпотека, в Україні цікавляться мало, оскільки діють досить високі ставки на кредити, які видаються на купівлю квартир та будинків. Як правило, велику позику, що використовується для купівлі нерухомості, правильніше називати кредитом, який, на відміну від стандартних пропозицій, має свої особливості:

  • видається велика сума;
  • кредит виплачується протягом тривалого часу.

Стандартний кредит на житло в Україні оформляється за ставкою від 16% до 25% річних. Але можна заощадити, оскільки існують різні державні програми, які дозволяють придбати нерухомість за пільговою ставкою. Про всі види кредитування та діючі лояльності зазначимо у статті. До речі, якщо вирішили купити будинок у Києві, рекомендуємо звернутися до кращого агентства елітної нерухомості THE Capital.

Чому іпотека в Україні - це дорого

Для порівняння, в розвинених країнах Європи ставка по іпотеці не перевищує 2%. Чому ж іпотека на квартиру в Україні так дорого обходиться нашим співвітчизникам? На цей рахунок економісти відзначають кілька причин:

  • Складна економічна ситуація в країні. 
  • Високий рівень інфляції.
  • Мала кількість державної підтримки.
  • Висока ресурсна база для фінансових установ.
  • Підвищені вимоги до банків за фінансовими резервами, що стосуються великих кредитів.
  • Відсутність чіткого законодавства, що стосується покупки житла в кредит.

Зрозуміло, в разі звернення в банк на загальних підставах, іноді можна заощадити, знизивши ставку з 16% або більшого показника на 5-6%. Але такі пропозиції бувають актуальні, якщо купується нове житло в іпотеку в Україні. У цій ситуації фінансова установа є партнером забудовника і пропонує пільгове кредитування тільки на певний період, наприклад 1 рік. 

Читайте такожЩо таке самовільне будівництво і як його узаконити?

Як оформляються кредити на вторинне житло в Україні

В Україні кредит на житло має один істотний плюс - не потрібно збирати на покупку квартири десятиліттями, можна оформити велику позику і відразу заселятися. У такому випадку людина звільняється від витрат за оренду квартири, а виплачує вже за власну нерухомість. Мінус такого заходу істотний - велика переплата, так як ставки у банків високі, а термін виплати великий. 

Умови

Зазвичай кредит на вторинне житло в Україні видається терміном до 20 років. Період розраховується виходячи з фінансових можливостей позичальника і розміру позики. В цілому, умови кредитування можуть відрізнятися, це залежить від порядку роботи фінансової установи, відзначимо поширені вимоги:

  • Оформляючи кредит на квартиру в Україні, майбутньому позичальникові потрібно бути готовим внести мінімум 30% від вартості житла.
  • Позичальник повинен мати стабільний дохід, достатній для погашення боргу і життя, а також бути резидентом України.

як оформити

Умови іпотеки в Україні досить жорсткі. Щоб отримати схвалення банку, мало мати стабільний дохід. Якщо вас попередньо влаштовують умови фінансової установи, в яке ви звернулися, будьте готові до збору документів:

  • Паспорт, ІПН.
  • Довідка з місця роботи за формою №3, де вказується не тільки дохід майбутнього позичальника, але і посаду. Позначаються доходи в термін від 6 до 12 місяців, в залежності від вимог банку.
  • Заява та анкета позичальника - заповнюються в банку.

Це не кінцеві умови іпотеки в Україні, так як установа має право вимагати додаткові документи. Наприклад, свідоцтво шлюбі, копії паспортів чоловіка / дружини і т.п.

Читайте такожДе краще купити квартиру: у новобудові чи на вторинному ринку?

Пільгові ставки по іпотеці в Україні

У першому півріччі 2021 року в Україні іпотека стала більш доступною, при цьому ця тенденція, як очікується, буде тільки розвиватися. Йдеться про державну програму "Доступна іпотека 7%", до якої спрямовано максимум уваги серед бажаючих купити нерухомість. 

особливості програми

Реалізація програми "Доступна іпотека 7%" покладено на Фонд розвитку підприємництва, він також відповідає за компенсацію відсотків по кредитуванню бізнесу. З цього випливає, що ставка по іпотеці в Україні в рамках держпрограми залишається на умовах банків, в яких оформляється позику. Різницю між кінцевою ставкою і 7% відшкодовує держава, Але не більше 9%. Наприклад, якщо купується квартира в іпотеку в Україні через банк під 16% річних, то 9% з їх держава повертає. 

Умови

Оформити кредит на покупку житла в Україні в рамках "Доступна іпотека 7%" не так просто. Перш за все умови зачіпають вік позичальника - має бути не більше 70 років (в деяких банках 60) на момент погашення боргу, при цьому максимальний термін - не більше 20 років. Відзначимо і інші умови:

  • Вважається весь дохід позичальника та членів його сім'ї, тобто чоловіка і дружини, в тому числі. При цьому, заробіток не повинен бути вище десятикратного розміру середньомісячної оплати в регіоні, де планується купити квартиру в іпотеку в Україні.
  • Позичальнику заборонено мати нерухомість у власності. Якщо колись у нього була квартира, має пройти більше 5 років з моменту її продажу.
  • Житло, що купується має відповідати нормативам. В даний час належить за менш 20 м2 житлової площі на кожного члена сім'ї.
  • Щоб відсоток іпотеки в Україні за пільговою програмою відповідав 7%, величина позики не повинна перевищувати 2,5 млн. Гривень при обов'язковому першому внеску в 15%.

Пільгова іпотека на вторинне житло в Україні поки що неможлива, житло, що купується має бути зведено не більше, ніж три роки тому.

як оформити

В Україні кредит на житло можна оформити лише у банках, які уклали договір співпраці з Фондом розвитку підприємництва. До таких відносять "ПриватБанк", "УкргазБанк", "ОТПБанк" та деякі інші. Рішення приймає фінансова установа, і у разі, якщо позичальник надав усі необхідні документи: посвідчення особи, довідку з місця роботи, свідоцтва про реєстрацію шлюбу, народження дитини тощо. Список вимог індивідуальний та залежить від порядку роботи банку.

Як погашати іпотеку в Україні, повний відсоток та порядок компенсування державою, а також інші подробиці роз'яснюють у банку. Першу консультацію з цього питання ви також можете отримати від юристів нашої агенції. Підписуйтесь на оновлення нашого портал про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.