Що таке самовільне будівництво і як його узаконити?

15.10.2021

Що таке самовільне будівництво і як його узаконити?

Будівництво новобудов та індивідуальних будинків на земельних ділянках без будь-якої дозвільної документації — це досить поширена практика в Україні.

Непоодинокий випадок, коли документів на землю також немає. Але чому наші співвітчизники не поспішають узаконити самобуд? Питання цікаве, особливо через те, що самовільна споруда веде за собою відповідні адміністративні покарання. Спробуємо розібратися як узаконити самобуд в Україні 2021 року, і почнемо з того, які об'єкти взагалі підпадають під визначення самобуду. За українським законодавством, це будівля, споруда або споруда, яка зведена:

  • на неоформленому земельній ділянці (немає ні держакту на землю, ні договору оренди, ні договору суперфіцію);
  • з грубими порушеннями будівельних норм щодо безпечної експлуатації (це визначається експертизою в суді або інспекцією ДАБК);
  • без відповідного оформлення дозвільної документації.
 

Також до цієї категорії потрапляють споруди, реконструйовані без отримання дозволів. При цьому власник об'єкта має можливість довести, що він не знав про обмеження щодо ділянки, і тоді будова не визнаватиметься самобудом.

 

І хоча в Україні багато самовільних будівель, це не означає, що в нашій країні людям можна будувати все, що ні потрапивши і будь-де. Реальність така, що рано чи пізно проблеми спіткають власника нелегального об'єкта і змусять дорого заплатити за самоврядування. Штрафи за самобуд великі, а у разі несплати вашу будівлю можуть знести. Тому куди простіше і вигідніше все ж таки узаконити самовільно побудовану будівлю.  

Штрафи за самовільне будівництво

Є думка, що закони існують, щоб їх порушувати. Мабуть, його дотримуються всі власники незаконних будівель, оскільки в Україні є досить багато несанкціонованих об'єктів. Однак не варто бути такими впевненими у своїй безкарності, оскільки узаконити самобуд у будь-якому випадку доведеться. І краще це зробити на початок будівництва. Найчастіше багато об'єктів, побудованих без дозволу державних органів, вдається узаконити після побудови. До речі, якщо здумалися з купівлі нерухомості, рекомендуємо звернутися в наше професійне агентство елітної нерухомості THE Capital.

Але випадків, коли в реєстрації незаконно зведеної нерухомості відмовляють, а самі будівлі доводиться зносити, дедалі більше. Знесення самовільної споруди - не єдине покарання за недотримання закону. Горе-будівельникам також доведеться заплатити штраф за самобуд. А суми там не малі. 

  • Якщо ви зведе гараж, дачний будиночок, сарай або іншу малу архітектурну форму, максимальна сума штрафів складе 640 тисяч гривень.
  • Якщо ж ваш самобуд вище 4 поверхів, а також складається з декількох квартир - штрафи можуть досягати 480 мільйонів!
  • Ну а якщо ви наважитеся звести цілий завод, великий житловий об'єкт - це вам буде коштувати більше 480 мільйонів гривень.

Читайте такожЯк здати в оренду нежитлове приміщення?

Також все залежить від стадії будівництва: початкова стадія обійдеться вам дешевше, а ось готовий об'єкт вам буде коштувати дорожче. Крім того, відсутність документів і державної реєстрації тягне за собою ряд інших проблем:

  • самобуд не можна продати, подарувати, залишити в спадок, взяти кредит під його заставу;
  • самобуд можуть просто відібрати, а справжній власник не зможе довести своє право - самобуд-то не зареєстрований;
  • без права власності складно провести на самобуд електрику або водопровід / каналізацію і т. п.
 

Тому краще узаконити самобуд. Отримати дозвіл у місцевої влади на будівництво, реконструкцію чи перепланування хоч і трішки клопітно, але так ви збережете нерви та гроші, які просто пішли б на штраф за самобуд. Багатьох лякають складнощі процедури реєстрації прав власності.

Читайте такожЗдача квартири в оренду: як правильно написати оголошення?

Але сьогодні, щоб узаконити самобуд в Україні, можна звернутися до спеціальних агентств, а не займатися цим особисто. Безліч організацій пропонує послуги з легалізації самобуду "під ключ": від виготовлення проектної документації до реєстрації права власності на узаконений об'єкт. Публікація була цікавою та корисною? Підписуйтесь на оновлення нашого блогу про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.