Як взяти ділянку в оренду під будівництво

30.08.2021

Як взяти ділянку в оренду під будівництво

За довгі роки незалежності України законодавчо зазнало безліч змін. Особлива увага завжди приділялася Земельному кодексу, особливо питанню про оренду земельних ділянок.

По суті, цей вид використання землі набув чинності понад 7 років тому, коли офіційно ухвалили закон "Про оренду землі". В даний час оренда земельної ділянки під будівництво житлового або суб'єкта господарювання здійснюється в рамках цього правового документа. Періодично запроваджуються зміни, але загальні принципи процедури зберігаються. В Україні можна орендувати земельну ділянку у власника чи через місцеві органи самоврядування. 

Особливості оренди земельної ділянки у держави 

Якщо на території ділянки зведена нерухомість силами орендаря, він має право на його приватизацію. Згідно із законом всі здається гранично просто і ефективно, але перш ніж взяти в оренду землю під будівництво, потрібно врахувати безліч юридичних чинників, суворо дотриматися процедури оформлення і уважно вивчити законодавство. Земельний і Цивільний кодекс України визначають, що оренду ділянок державної або комунальної власності мають право схвалювати лише виконавчі органи місцевого самоврядування. Вони, в свою чергу, передають в оренду землю тільки на певні цілі користування:

  • сільське господарство;
  • садівництво;
  • будівництво житлового будинку та господарських споруд;
  • індивідуальне дачне будівництво;
  • зведення гаражів.

Передача в оренду здійснюється на умовах аукціону, без нього допускається безкоштовна передача ділянок громадянам, які мають статус учасника бойових дій. В такому випадку певна площа землі може використовуватися тільки в конкретних цілях:

  • Ведення особистого господарства - не більше 2 га.
  • Ведення садівництва - не більше 0,12 га.
  • Будівництво житлових і господарських будівель - в залежності від місцезнаходження ділянки, але не більше 0,1 га.
  • Будівництво гаража - не більше 0,01 га.
  • Будівництво дачі - не більше 0,10 га.

Таким чином, перш ніж взяти землю в оренду під будівництво будинку, потрібно розуміти, які умови в законі прийнятні для орендаря.

Оренда ділянки під будівництво: порядок оформлення

Отже, згідно із законодавством, кожен українець має право на отримання ділянки в оренду, воно набувається з 18 років. Процедура отримання землі тривала і вимагає суворого дотримання порядку оформлення. Розберемо все моменти поетапно.

Визначення розміру ділянки

Залежно від того, під які цілі потрібна земля та відповідно до закону, визначається необхідна площа. Тому потрібно заздалегідь визначити, навіщо вам потрібна ділянка під будівництво, садівництво, сільське господарство або дачу. При цьому після досягнення поставленої мети земля може бути приватизована у власність, але тільки одну ділянку. До речі, якщо вирішили купити будинок у Києві, рекомендуємо звернутися до кращого агентства елітної нерухомості THE Capital.

Пошук земельної ділянки

Для пошуку використовується публічна кадастрова карта. Можна зареєструватися на відповідному державному сайті і вибрати конкретну ділянку в певному населеному пункті.

Подача заяви

Земля в оренду під будівництво будинку або інші цілі оформляється в місцевих органах самоврядування - міських, сільських радах, адміністрації мікрорайону тощо Заява заповнюється власноручно громадянином, в ньому вказується:

  • Для яких цілей буде використовуватися ділянку.
  • Які розміри ділянки - можна вказати орієнтовно, в залежності від цільового призначення.

До заяви, його також називають клопотанням, додаються матеріали з Госгеокадастра, в яких передається точне місцезнаходження землі і його приблизний розмір. У держоргани можна не звертатися, а роздрукувати географічні дані з публічної кадастрової карти. Маркером виділяється ту ділянку землі, який кращий до оренди. 

Допускається дистанційна подача клопотання через пошту з повідомленням про отримання. Якщо ви заповнюєте його в адміністрації, слід попросити акт про отримання. Термін розгляду заявки становить не більше 30 днів. По закінченню цього часу державні органи приймають клопотання або відхиляють його, пояснюючи причини відмови в наданні ділянки.

Звернення до місцевого управління Держгеокадастром

Фахівці Госгеокадастра повинні розробити проект облаштування земельної ділянки. Дана послуга є платною, вартість роботи фахівців буде залежати від того, з якою метою оформляється оренда землі - під будівництво будинку, дачу або господарські потреби.

Подача проекту в органи влади

Місцеві органи уважно вивчають надані матеріали і проводять експертизу. Ділянка повинна відповідати санітарно-епідеміологічним і містобудівним нормам, зазначених у законодавстві. Проект ділянки подається з супроводжуючим листом, який описує мету запиту та висловлює прохання затвердити документи.

Укладення договору оренди, реєстрація ділянки

Договір оренди укладається з органами влади на підставі наданих документів. Угода прописує відповідальність орендаря за дотримання цільового використання земельної ділянки. Документ обов'язково реєструється у нотаріуса і набирає чинності з підписання. Схожа процедура здійснюється за комерційної оренди землі.

Читайте також: Що таке самовільне будівництво і як його узаконити?

Оренда землі у власника

Оренда землі під будівництво магазину, організацію сільськогосподарського об'єкта та інші комерційні цілі, як правило, здійснюється в певних населених пунктах, де така діяльність буде перспективною. При знаходженні потрібної ділянки часто з'ясовується, що у нього вже є певний власник. В такому випадку оренда оформляється на умовах взаємовигідної співпраці з підписанням договору оренди. У документі повинні бути чітко прописані такі пункти:

  • Повний опис об'єкта оренди з додатком географічних матеріалів з кадастрової карти.
  • Термін дії договору.
  • Плата за оренду: точний розмір, термін і порядок сплати, індексації, відповідальність за недотримання зазначених умов.
  • Які умови допустимі при користуванні ділянкою, а також докладний опис робіт (наприклад, будівництво), що плануються на позначеної площі.
  • Умови і строки передачі землі в оренду.
  • У яких випадках і в якому порядку земля повинна повернутися в користування до власника.
  • Які є обмеження при користуванні цією ділянкою.
  • Відповідальності сторін.

Документ обов'язково завіряється у нотаріуса, кожна сторона має право на його вивчення і отримує оригінальний екземпляр. Спори між орендарем та орендодавцем вирішуються в судовому порядку, в рамках чинного законодавства.

Читайте також: Де краще купити квартиру: у новобудові чи на вторинному ринку?

Висновок

Якщо вас цікавить оренда землі під будівництво приватного будинку або інші цілі, важливо відповідально підійти до пошуку ділянки. Неквапливе та детальне вивчення законодавства дозволить вам виключити помилки у процесі оформлення оренди та на етапах підписання договору. Саме тому юридична підкованість у питаннях оренди землі під будівництво будинку вважається важливою складовою такого заходу. Якщо ви маєте запитання, зверніться до юристів нашої агенції. Підписуйтесь на оновлення нашого портал про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.