Податки при купівлі квартири

17.11.2021

Податки при купівлі квартири

Для багатьох українців купівля власної квартири чи не мета всього життя. Але парадокс: як тільки з'являється можливість стати власником житлової нерухомості, радість відразу випаровується. Актуальна інформація про податки на покупку квартири на 2023 рік за посиланням.

Все тому, що наші співвітчизники розглядають покупку квартири тільки з фінансового боку, зовсім забуваючи про законодавчу. А законами України передбачено сплату податку при купівлі квартири у розмірі 1% вартості квартири. Тобто. Якщо ви, наприклад, купуєте квартиру за 20 тис. доларів, то до Пенсійного фонду доведеться віддати ще 200 доларів. "Зовсім небагато" - подумаєте ви, але, на жаль, таких цін на житло в Україні просто немає. До речі, якщо вирішили швидко купити квартиру в Києві, рекомендуємо звернутися до кращого агентства елітної нерухомості THE Capital. 

За останній рік ціни на нерухомість у найбільших українських містах зросли на 4-18% у гривні та до 12% – у доларовому еквіваленті. У Києві можна придбати житло по 720 дол. за кв. м. Ціни на квартири зростуть протягом 2021 року на 15-25% і зростатимуть надалі. Тому додаткові витрати у вигляді податкових вирахувань при купівлі квартири не вселяють радості. Тим не менш, треба розібратися в цьому питанні, оскільки уникнути сплати податків і зборів ніяк не вийде. Жоден нотаріус не зареєструє угоду купівлі-продажу без документа, що підтверджує їхню оплату.

Витрати продавця нерухомості: які податки при покупці квартири доведеться сплатити?

Якщо ви вирішили продати квартиру, слід заздалегідь підрахувати всі можливі супутні витрати під час укладання угоди. А їх, треба сказати, по дрібниці набігає пристойно. При продажу нерухомості продавець сплачує три податки:

  • держмито у розмірі 1%;
  • прибутковий податок 5% для резидентів та 18% для громадян інших країн;
  • військовий збір - 1,5%

Читайте такожДовіреність на продаж квартири.

Якщо врахувати, що сума угоди не маленька, а податки під час продажу та купівлі квартири сплачуються у відсотках від суми угоди, власник нерухомості має бути готовий викласти певні кошти зі своєї кишені. Зменшити суму податку та уникнути обов'язкової сплати не вдасться, оскільки нотаріус відмовиться завірити договір. 

Що впливає розмір податку при купівлі квартири?

Податковий тягар лягає як на покупця, а й у продавця. Тому не варто поспішати підраховувати гроші за продаж квартири — виторг від угоди буде зменшено через податки. На розмір відрахувань при оформленні угод купівлі-продажу нерухомості може впливати низка факторів:

  • кількість проведених угод купівлі-продажу житлової нерухомості у році (податок сплачується за кожний наступний продаж у звітному році);
  • як давно продавець є власником квартири, що продається (якщо менше 3-х років – передбачені додаткові витрати).

Якщо ви продавець і вперше продаєте житлову нерухомість, звільняєтеся від сплати податків. Але у разі перепродажу, готуйтеся додатково відраховувати 5% вартості об'єкта. Запевняємо вас, що уникнути сплати чи будь-яким чином знизити витрати навряд чи вдасться. Якщо справа стосується податків, державні служби не залінуються вкотре все перевірити. У свою чергу, продавці намагаються хитрувати, щоб хоча б знизити суму додаткових витрат.

Читайте такожПодатки при купівлі квартири.

Наприклад, вказують у договорі купівлі-продажу меншу вартість квартири. Але фокус, як правило, не минає. Доведеться пояснити, чому так дешево продаєте (якщо різниця між вказаною в договорі ціною та ринковою вище 33%). Більше того, фахівці аналізують ситуацію на ринку нерухомості, перевіряють мінімальну вартість продажу квартири та зіставляють із вашою, і в результаті вимагають сплатити податок у повному розмірі.

Які податки платять при купівлі квартири?

Збираючись купити квартиру, необхідно розуміти, що фінансові витрати не обмежаться лише вартістю житлоплощі, при цьому доведеться сплатити багато інших витрат. 

При покупці квартири будьте готові сплатити такі податки:

  • 1% вартості нерухомості до Пенсійного фонду України;
  • 1% державного мита;
  • витрати на реєстрацію майна у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Варто знати, що розмір податку при купівлі квартири відрізняється у кожній з областей України, оскільки регламентується органами місцевого самоврядування.

Категорії громадян України, звільнені від сплати податку до пенсійного фонду під час купівлі квартири

У будь-якому правилі є винятки, у тому числі й у сплаті податків, купуючи квартиру. Законодавством передбачено пільги при продажу та купівлі нерухомості для певних категорій громадян.

  1. Ветерани Великої Вітчизняної війни
  2. Сім'ї військових, які зникли безвісти
  3. Громадяни з інвалідністю 1-2 групи
  4. Учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. 

Друга сторона угоди щодо купівлі-продажу нерухомості не звільняється від сплати податку до пенсійного фонду при купівлі квартири. Якщо тільки не відноситься до перерахованих вище категорій. Але варто зазначити, що якщо ви купуєте житлову нерухомість вперше, то не повинні платити обов'язковий платіж 1% від суми угоди до Пенсійного фонду. Але є нюанс - ви не повністю звільняєтеся від сплати, а маєте право на повернення пенсійного податку при покупці квартири. Тобто схема така — ви сплачуєте податок, а потім можете вимагати його назад після завершення угоди. Але для цього потрібно пройти тривалі бюрократичні процедури та навіть судові розгляди. Чому так? Справа в тому, що в Україні немає єдиної бази, яка надавала б можливість перевірки інформації, чи справді особа купує житло вперше. Нотаріус не повірить вам на слово та відмовиться завіряти відповідний договір купівлі-продажу.

Повернення пенсійного податку при покупці квартири

Чи варто говорити, що через ціну на нерухомість, що постійно зростає, середньостатистичний українець може дозволити собі купити квартиру один раз у житті. Саме собою оформлення угоди купівлі-продажу - справа не з простих. І навряд чи хтось захоче займатися процедурою повернення пенсійного податку при купівлі квартири. Багато речей і без цього. Однак, якщо для вас це питання принципове, то готуйтеся пройти через такі етапи:

  1. Подання заяви до Пенсійного фонду про відшкодування збору. У заяві слід описати операцію з купівлі житла, підтвердити факт сплати пенсійного збору, додати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яка підтверджує, що придбане житло є першим нерухомим майном зазначеної категорії, яке набуває особа. Як свідчить практика, протягом 25-35 календарних днів вам надійде відповідь із відмовою у поверненні коштів. 
  2. У разі відмови покупці нерухомості можуть подати позов до адміністративного суду. На цьому етапі радимо звернутися до юристів, які допоможуть у складанні Позовної заяви. Позивач зобов'язаний внести судовий збір, який повертається лише за умови задоволення позову.
  3. Після позитивного рішення запускався механізм справляння боргу з Пенсійного фонду.

Судячи з перерахованого вище, повернення пенсійного податку при купівлі квартирі здається нездійсненним завданням. Вирішувати вам, чи варто витрачати на цей час, нерви та гроші. Підписуйтесь на оновлення нашого блогу про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.