Введення будинку в експлуатацію: як проходить процедура

14.06.2021

Введення будинку в експлуатацію: як проходить процедура

Введення в експлуатацію будинку вважається останнім етапом зведення приватного будинку. Успішно організована процедура дозволяє підключитися до інженерно-технічного забезпечення - електрики, газу, опалення і електрики, а також:

  • Укласти договір з організацією, яка обслуговує територію, де знаходиться нерухомість.
  • Отримати документ, що підтверджує право власності на зведений об'єкт.

Як проходить введення в експлуатацію будинку і навіщо він потрібен? Це питання ми обговоримо в статті - розберемо всю процедуру поетапно.

Введення в експлуатацію житлового будинку: оформлення земельної ділянки

Будівництво починається з пошуку потрібної ділянки. Враховуйте, що земельна ділянка повинен мати чіткі межі, які прописуються у правовстановлюючих документах, без них введення індивідуального житлового будинку в експлуатацію вже після його зведення неможливе. Крім того, ділянка повинна мати цільове призначення, яке прописується у Державному акті на землю, договорі купівлі-продажу або довідці з Держреєстру — потрібний документ видається залежно від способу отримання землі.

Також слід перевірити, присвоєно чи кадастровий номер ділянки. Цю інформацію можна подивитися в публічній кадастровій карті в мережі інтернет. Якщо номера немає, необхідно викликати геодезистів для оцінки ділянки і замовити проектну документацію. Одним з варіантів швидкого вирішення проблеми, що також позитивно вплине на порядок введення в експлуатацію житлового будинку, вважається звернення до землевпорядників. Послуга присвоєння кадастрового номера буде залежати від наявності документів на ділянку, його розташування, площі.

Що потрібно для введення будинку в експлуатацію: отримання будівельного паспорта

Отримання будівельного паспорта - процедура обов'язкова для об'єктів:

  • площею менше 300 м2;
  • поверховістю не більше 2 поверхів без урахування цокольного поверху і мансарди.

Будівництва з більшою площею і поверховістю повинні отримувати містобудівні умови (дозвіл), оплачувати пайовий внесок. Як правило, ці вимоги для введення будинку в експлуатацію з метою комерційної експлуатації, вони ж відносяться до багатоквартирного житлового фонду. 

Для отримання паспорта потрібно підготувати документи, перелік яких багато в чому залежить від розташування землі і наявності вже готових паперів на неї. Перерахуємо обов'язковий пакет:

  • Паспорт та ідентифікаційний податковий номер.
  • Топографічна зйомка в масштабі 1: 500 або 1: 2000.
  • Генеральний план земельної ділянки.
  • Всі правовстановлюючі документи, в тому числі на спорудження під реконструкцію, якщо такі є.
  • Заява-згода на будівництво - в разі, якщо власниками землі є кілька людей.
  • Ескіз - готується в графічному вигляді, у вільній формі.
  • Проект будівництва - якщо є, при бажанні власника.

Що означає введення в експлуатацію житлового будинку на етапі оформлення будівельного паспорта, докладно розпишуть у департаменті містобудування та архітектури у регіоні проживання. Тут же при поданні документів заповнюється заява-запит на видачу паспорта. До речі, якщо вирішили купити будинок у Києві, рекомендуємо звернутися до кращого агентства елітної нерухомості THE Capital.

Звертаємо вашу увагу, що вимоги департаменту періодично змінюються. При необхідності фахівці можуть запросити технічну документацію на підключення до комунікацій, копії документів на присвоєння статусу селища, садового або дачного товариства, а також інші документи.

Оформлення дозволу на будівництво, зведення будинку

Вивчаючи, які документи потрібні для введення в експлуатацію приватного будинку в Україні, власник повинен розуміти, що одним з основних заходів вважається отримання дозволу на проведення будівництва. Щоб отримати документ, потрібно звернутися в місцеві адміністративні органи із заявою. Його можна взяти тут же або завантажити на сайті державної архітектурно-будівельної інспекції. Слід розуміти, що навіть мала помилка призводить до відмови, тому на цьому етапі введення в експлуатацію індивідуального житлового будинку краще довірити професіоналам. Після здачі всіх документів відповідь прийде тільки через 2 тижні. Якщо захід пройшов успішно, ділянці присвоять індивідуальний номер, він розміщується на сайті державної архітектурно-будівельної інспекції в розділі "реєстр дозвільніх документів".

Будівництво будівлі здійснюється згідно з паспортом. Як і при введенні в експлуатацію багатоквартирного житлового будинку, приватний повинен зводитися відповідно до проекту, аж до дотримання відступу від сусіднього будинку, дороги, додаткових будівель і т.п.

Отримання технічного паспорта на будинок

Ваш будинок вже побудований і практично готовий до експлуатації. Зведена дах, двері, повністю обладнана внутрішнє планування. На цьому етапі не обов'язково робити ремонт "під ключ". З усіма документами на ділянку слід звернутися в місцеве БТІ або замовити паспорт в режимі онлайн. 

Скільки часу займає введення будинку в експлуатацію? Не більше 2-3 робочих днів, за умови правильного заповнення заяви. 

Введення приватного будинку в експлуатацію

Якщо власник успішно пройшов всі етапи і разом з документами готовий новий приватний будинок, введення в експлуатацію за фактом починається в даний момент. Для офіційної реєстрації необхідно звернутися в центр адміністративних послуг. Тут власник заповнює стандартну форму декларації - документ складений максимально зрозуміло. Завантажити незаповнений зразок, а також ознайомитися з процедурою заповнення, можна на офіційному сайті державної архітектурно-будівельної інспекції. Максимальний термін розгляду документів становить 2 тижні. Як і при процедурі отримання дозволу на будівництво, тут не можна робити помилок і важливо строго дотримуватися алгоритм подачі. В іншому випадку можуть дати відмову. Введення житлового будинку в експлуатацію вважається офіційно пройденим, якщо йому присвоїли унікальний номер і розмістили на сайті державної архітектурно-будівельної інспекції.

Читайте такожЩо таке самовільне будівництво і як його узаконити?

додаткові заходи

На цьому порядок введення будинку в експлуатацію не закінчується. Тепер потрібно отримати поштову адресу і зареєструвати право на власність. Зупинимося на цих моментах більш докладно.

Отримання поштової адреси 

Поштова адреса дається як самого будинку, так і ділянки. Отримавши дозвіл на введення в експлуатацію індивідуального житлового будинку, потрібно звернутися в місцеві органи управління, наприклад, адміністрацію. Фахівцям потрібно надати:

  • Технічний паспорт на будову.
  • Декларацію, яка підтверджує введення приватного будинку в експлуатацію в Україні - документ повинен бути офіційно зареєстрованим.
  • Паспорт для підтвердження особи власника.
  • Реєстраційні документи на землю.

Обов'язково уточніть, коли можна буде забрати документи про присвоєння поштової адреси.

Реєстрація власності

Серед всіх необхідних документів для введення будинку в експлуатацію, реєстрація власності вважається останнім і найважливішим етапом. Процедуру здійснює державний реєстратор або нотаріус. Щоб отримати документ про право власності, потрібно надати:

  • Документи на землю.
  • Все, що є на зведений об'єкт.
  • Паспорт та ідентифікаційний номер платника податків.

Процедура займає до 5 робочих днів, і якщо всі документи для введення житлового будинку в експлуатацію на попередніх етапах отримані успішно, тут проблем виникнути не повинно. Власник отримує довідку з держреєстру речових прав на нерухоме майно. 

Читайте такожДе краще купити квартиру: у новобудові чи на вторинному ринку?

Як відбувається введення будинку в експлуатацію, вартість послуг профільних фахівців, тривалість погоджень з держ. органами - все це моменти, які потребують попереднього вивчення та підготовки. Тому процедура клопітка і може тривати час. Перед вирішенням усіх організаційних моментів, пов'язаних із будівництвом та введенням будівель в експлуатацію, вивчайте актуальні норми та вимоги законодавства, до яких регулярно вносяться зміни. Підписуйтесь на оновлення нашого портал про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.