Перші уроки нашого сленгу були так давно, що ви, напевно, вже і не пам’ятаєте старі-добрі ануїтетні та диференційовані платежі. Зараз саме час їх пригадати, адже мова піде про систему кредитування. На щастя, цього разу обійшлося без іпотечного рабства, проте умови все одно доволі ризиковані. Деякі бізнесмени вважають, що теоретичне процвітання їхньої справи цінніше за квадратні метри, тому між грошима та домівкою вони не вагаючись обирають перше. Така ситуація могла видатися вам дещо подібною до вимушеного продажу, проте мова йде про дещо менш травматичну, проте більш ризиковану справу.
❝Хард-мані (Hard Money Loan)– кредит, який видається під заставу нерухомого майна, а тому платоспроможність позичальника не має значення.❞
Як бачите, хард-мані дійсно викликає неоднозначні емоції. З одного боку, ви можете швидко отримати значну суму грошей. Проте чи впевнені ви, що зможете вчасно її повернути?.. Питання риторичне, адже відповідь на нього змінюється відповідно до конкретних обставин. Тут без глибинного аналізу теми не обійтися.
Отже, хард-мані це зазвичай короткостроковий кредит, який видається приватними інвесторами чи спеціалізованими кредитними організаціями. Сума кредиту береться не “з неба”, а чітко вираховується після оцінки заставного нерухомого майна. Ваша надійність, кредитна історія, нинішній фінансовий стан – все це кредитора не цікавить, адже за будь-якого сценарію він у мінусі не залишиться. Подібні ризиковані схеми найчастіше використовують підприємці та інвестори, які поклали око на об’єкт з аукціону чи для фліпінгу. Для хард-мані характерні:
- Високі відсоткові ставки. На відміну від банків, кредитори погоджуються на більший ризик, адже спираються виключно на нерухомість. Відсоткові ставки при хард-мані коливаються від 8% до 15% річних.
- Короткостроковість. Кредит видається на термін від 6 місяців до 3 років, чого цілком вистачає для купівлі, реновації та продажу нерухомості.
- Низький заставний коефіцієнт(Loan-to-Value, LTV). У хард-мані співвідношення суми кредиту до вартості заставного об’єкта нижче, ніж у традиційних банківських кредитах, та складає 60-80% від ринкової вартості майна. Доволі часто позичальнику доводиться надавати власний капітал або заставу для отримання кредиту.
- Менша залежність від кредитної історії. Хард-мані підійде для тих, хто не може похизуватися гарною кредитною історією та платоспроможністю.
- Швидкість оформлення. Банківські установи ретельно перевіряють та зважують інформацію про позичальника. На це може піти від декількох тижнів до декількох місяців. У хард-мані на все про все йдуть лічені дні.
Найчастіше позичальниками за системою хард-мані стають вже згадані поціновувачі стратегії фліпінгу. Окрім них, до такої схеми вдаються інвестори, яким необхідно терміново придбати нерухомість; бізнесмени, котрим треба реконструювати чи розширити свій бізнес; а також власники нерухомості, які зіткнулися з труднощами у банку, тому вирішили обійти їх та пришвидшити процес отримання кредиту. Всі вони бачать для себе цілу низку плюсів від вибору саме хард-мані:
- швидке фінансування;
- гнучкі умови;
- доступність для позичальників з поганою кредитною історією;
- використання активів у якості застави.
Коли гроші потрібні тут і зараз, мало хто згадує про такі недоліки, як високі відсоткові ставки та комісії, низький LTV та ризик втрати майна. Ми ж радимо вам не забувати про зворотний бік медалі, коли мова йде про нерухомість.
Приклад використання:
— Звідки це в тебе гроші на новий офіс? Тобі ж наче відмовили у банку.
— Та грець із тим банком. Я взяв кредит за схемою хард-мані – нерухомість під заставу і грошики до кишені.
— Та ти що?! А якщо справа не вигорить?
— У мене чуйка залізна, тому не переймайся.
Ми зробимо так, щоб ваші мані були по-приємному хард. Для цього радимо купити приміщення в Києві та здати його в оренду, аби щомісяця у вашому гаманці опинявся гарантований прибуток.