Для початку варто розібратися з тим, що собою являє податок на нерухоме майно. Відповідно до законів нашої країни, житлові та комерційні об'єкти підлягають оподаткуванню за право володіти та користуватися ними. І якщо до 2022 року ситуація з тим, хто, скільки і кому має платити, була гранично зрозуміла, то в умовах воєнного стану в Україні обставини трохи змінилися. У бік власників нерухомістю чи ні? З цим нам якраз і доведеться розібратися.
Хочемо попередити вас, що несплата податку не пройде безслідно. Щоб не зіткнутися з проблемами та уникнути штрафів, вам варто приділити належну увагу вивченню цієї теми.
Кому цього року доведеться сплатити податки і за що?
Пропонуємо розпочати цю не найприємнішу тему з позитивного моменту – далеко не всі об'єкти нерухомого майна вимагають сплати податків. Додаткові витрати не страшні, якщо ви володієте:
- квартирою розміром до 60 м²
- будинком розміром до 120 м²
- іншими об'єктами, такими як гаражі та прибудови, розміром до 180 м²
Якщо ви вирішили жити на широку ногу та порадувати своїх близьких наявністю особистого простору для кожного з них, вам, напевно, не вдалося вмістити свої володіння у наведених рамках. За комфорт доводиться платити – податок підкрався непомітно і чекає, коли ви приступите до дій. Розмір суми, яку вам доведеться віддати за володіння та користування своїм майном, встановлюють на місцевому рівні. На вас чекають чіткі та аргументовані цифри.
Не поспішайте прощатися з заощадженнями крові. Вам доведеться сплатити податок не за весь об'єкт, але лише за ту кількість метрів, на яку він перевищує задані норми.
Потрібно чи не потрібно: чи торкнеться податок саме вас?
Ми вже встигли з'ясувати, що всі власники “зайвих” квадратних метрів не зможуть радіти просторому помешканню без додаткових витрат. Але є й низка правил, про які вам слід дізнатися:
-
Чи зможу я уникнути податку, якщо я неповнолітній? – на жаль, мій юний друже, вашим батькам чи опікунам доведеться сплачувати податки зі свого гаманця
- пенсійний вік може стати причиною знижки? – і знову відповідь негативна. Загальні правила діють всім
- хто має заплатити? – власник особового рахунку
- а що робити, якщо кілька власників? – кожен із них зобов'язаний покрити свою частину витрат
Всі, та не всі – деякі категорії населення звільняються від сплати податків. Бачите себе у їхньому списку?
- прийомні та багатодітні сім'ї з 5 і більше дітьми
- інваліди та сироти, які не досягли повноліття, проживають тільки з одним опікуном або батьком і володіють не більше, ніж одним об'єктом нерухомості
- організації, такі як релігійні громади, дитячі навчальні заклади та громадські організації, призначені для людей з обмеженими можливостями
- об'єкти, що належать місцевим або державним органам влади, непридатні для проживання та не використовуються як комерційні
Особливою категорією тих, хто звільняється від сплати податків у воєнний час, стали люди, чиє нерухоме майно знаходиться на окупованих територіях, у зоні бойових дій, було пошкоджене або зруйноване.
Скільки і за що платити?
Податок на нерухомість може відрізнятися залежно від того, про який саме податок йдеться:
- податок на володіння
- податок на продаж
- податок на розкіш
Під розкішшю маються на увазі не ті зайві метри, про які ви вже дізналися, але справжні архітектурні шедеври, що вражають своєю пишністю:
- квартири розміром від 300 м²
- будинки розміром від 500 м²
Окрім основної суми, вам доведеться додатково виплачувати по 25 000 гривень щороку користування об'єктом.
Якщо раніше ви щиро любили літо за його яскраве сонце, спекотну погоду та соковиту зелень, то зараз ви з побоюванням чекатимете його середини тому, що листи з податкової приходять до 1 липня. Не вірте сліпо кожній цифрі та кожній зайвій гривні, яку хочуть у вас відібрати. Людський фактор ніхто не скасовував, тому варто виключити можливі помилки та друкарські помилки, самостійно розрахувавши суму. Для цього пам'ятайте кілька важливих правил:
- не поспішайте звинувачувати свого товариша в махінаціях, якщо йому просто пощастило жити в більш лояльному місці – у різних містах податки різні тому, що встановлюються органами місцевої влади
- податок стягується лише за “зайві” метри, але не за весь розмір квартири, будинку чи іншого об'єкту
- цифри беруться не з голови – основою для розрахунків прийнято брати розмір офіційної мінімальної зарплати, зафіксованої попереднього року. Заплуталися? Ми пояснимо: якщо ви сплачуєте податки у 2023 році, слід брати мінімальну заробітну плату за 1 січня 2022 року
Спробуйте самостійно розрахувати податок, який вам доведеться сплатити. Для цього нам потрібно знати кілька нюансів: розмір вашої квартири (наприклад, 74 м2), пільговий метраж (60 м2), мінімальну заробітну плату (6 500 грн) та податкову ставку. Податкова ставка складає 1,5%від мінімальної зарплати, що в даному випадку – 97,5 грн.
Перейдемо до обчислень за давно усталеною формулою:
(площа вашої власності - пільговий метраж) × податкова ставка = податок, який ви повинні сплатити → (74 - 60) × 97,5 = 1365 грн
Все не настільки страшно, як могло здатися, чи не так?
Як податкова вчить громадян пунктуальності
За несвоєчасну сплату або зовсім несплату податку, на вас чекає штраф. У листі, отриманому від податкової служби, чітко вказується дата, до якої ви маєте внести суму на рахунок. Якщо з будь-яких причин ви не змогли це зробити вчасно, без штрафних санкцій не обійтись. У тому випадку, якщо із зазначеної дати минуло менше 30 днів, штраф становитиме 10%від вашої заборгованості. Якщо ви ризиковий малий і вирішили більше місяця не звертати уваги на “лист щастя” та його вимоги, розмір штрафу збільшиться до 20%. Якщо ви взагалі систематично ігноруєте свої зобов'язання перед державою, чекайте принаймні – не лише великі штрафи, а й блокування рахунків.
Не полінуйтеся порахувати суму податку самостійно. У тій ситуації, коли працівники податкової припустилися помилки, ви маєте повне право подати заяву про повторну перевірку даних.
Агентство преміальної нерухомості T.H.E. Capital вважає своєю метою не просто допомагати клієнтам підбирати нерухомість для покупки, оренди та ведення комерційної діяльності. Ми прагнемо надавати повний спектр послуг та професійну підтримку, щоб ви отримували задоволення від своїх інвестицій. Звертайтеся до нас, щоб отримати кваліфіковану консультацію наших досвідчених експертів.