Цінити себе гідно важливо у всіх відносинах. Але як дати неупереджену оцінку своєму рідному дому, в облаштування якого ви вклали не лише час та гроші, а й частинку своєї душі? І як тільки інвестори в нерухомість справляються для того, щоб ставити цінники на своє майно? Відповідь проста – ніяк. Вони цього й не роблять, адже тільки незацікавлена людина та справжній професіонал своєї справи зможе оцінити квадратні метри не за їхній домашній затишок та прожиті роки у коханні та взаєморозумінні, але за більш об'єктивними параметрами. Особливості процедури, її зміст та алгоритм – все це розкривається у наступних абзацах.
Кому і навіщо потрібна оцінка нерухомості?
Ви можете спокійно жити у своїй квартирі чи будинку, не знаючи про те, наскільки вони цінуються на сучасному ринку нерухомості. Але якщо спливають непередбачені обставини, у вашому розумі поселяється думка про вкладення капіталу або просто про зміну звичного місця, краще не ризикувати і звернутися до експертів, щоб не обдурити насамперед себе самого. Оцінка нерухомості стане в нагоді, якщо йдеться про одну з операцій:
✔️ продаж нерухомості – цифри не беруться з голови, тому, щоб виставити оголошення про продаж вашого майна за адекватною ціною, необхідно дати йому адекватну оцінку, що відповідає тенденціям ринку та відображає реальну вартість не тільки квадратних метрів, а й ремонту, меблів та техніки, якщо йдеться про вторинне ринку
✔️ купівля нерухомості – покупцю оцінка буде цікава не тільки для того, щоб знати, за що він платить. Процедура дозволить спланувати майбутні витрати на ремонтні роботи та облаштування квартири чи будинку. Особливо актуально це для тих, хто планує перетворити своє нове придбання на джерело доходу та здавати об'єкт в оренду
✔️ вступ у спадок – оцінка необхідна не тільки для правильного складання документів, але також для чесного розподілу майна та врегулювання можливих суперечок між спадкоємцями
✔️ поділ майна – при розлученні подружжя може захотіти чесно розділити все спільно нажите майно навпіл. Якщо з меблями та технікою ще можна впоратися самостійно, то квартиру “розпиляти” на дві рівні частини не вийде. Оцінка вартості нерухомості допоможе прийняти правильне рішення та знайти оптимальний вихід із ситуації, щоб обидві сторони залишилися задоволені результатами розлучення наскільки це можливо
✔️ отримання кредиту в банку – коли йдеться про велику суму, банк повинен розуміти, що у разі її неповернення він може розраховувати на гідну компенсацію. У даній ситуації тільки оцінка нерухомості здатна довести, що за будь-якого результату подій ви виявитеся платоспроможними
Експертна оцінка вартості нерухомості може стати в нагоді і в ряді інших випадків, таких як контакти з Державною податковою службою або з іншими органами влади. Як правило, в таких ситуаціях представники тієї чи іншої організації попереджають про необхідність проведення процедури, тому ви не будете зненацька захоплені.
Ціна VS Оцінна вартість VS Ринкова вартість: чому суми не завжди збігаються?
Щоб відповісти на це питання, необхідно розібратися в різниці між усіма трьома поняттями, а різниця, як виявилося, є значною.
- Ціна – прибуток продавця; гроші, що покупець відриває від серця; фактичну суму, сплачену за квадратні метри.
Йдеться не про те, щоб ціна була справедливою або відповідала будь-яким тенденціям на ринку. Вона може бути штучно завищеною або заниженою через певні обставини.
- Оцінювальна вартість – реальна вартість конкретного об'єкта, яка обчислюється на основі об'єктивних факторів.
Обчислена сума об'єктивно відображає вартість об'єкта. Враховуються матеріали, меблі, техніка, послуги дизайнерів та інші зусилля, докладені до того, щоб нерухомість на момент оцінки була саме у тому вигляді, в якому вона перебуває.
- Ринкова вартість – золота середина між очікуваннями продавця та можливостями покупця.
Ця величина обчислюється на основі оцінної вартості та низки об'єктивних факторів, таких як потенційна прибутковість об'єкта (прибутковий підхід), витрати на його створення (витратний підхід) і, звичайно ж, порівняння з аналогічними пропозиціями (ринковий або порівняльний підхід). Тільки досвідчений фахівець зможе скласти докупи всі фактори і надати вам такий результат оцінки нерухомості, який приємно порадує вас і не відлякає потенційних покупців.
Перші кроки для правильної оцінки нерухомості
Звісно, з підготовки документів! Як і будь-яка інша операція, пов'язана із нерухомістю. Для того, щоб експерт взявся за оцінку вашої квартири, необхідно надати йому:
- правовстановлюючі документи, що підтверджують ваші права на об'єкт нерухомого майна (договір купівлі-продажу/дарування/заповіт/рішення суду)
- паспорт власника
- технічний паспорт БТІ
Далі справа за малим – вибрати експерта. Займатися оцінкою нерухомості мають право лише фахівці, які мають відповідну кваліфікацію. Ви завжди можете звернутися за допомогою до агентства T.H.E. Capital, щоб позбавити себе зайвого головного болю та заручитися підтримкою професіоналів.
💡 Законопроект №2047-д “Про внесення змін до Податкового кодексу України” розширює можливості власників нерухомості та дозволяє самостійно сформувати довідку про оцінку та переглянути результати процедури в особистому кабінеті єдиної бази даних звітів про оцінку. >