Інколи інвестори стають рабами своїх бажань, а згодом і рабами іпотеки… Коли навіть хаус-хакінг не здатен допомогти, доводиться вдаватися до крайніх заходів. На жаль, банки не достатньо доброзичливі, аби погодитися на заморожену угоду, тому варіантів втечі з грошової ями залишається небагато: продаж за вимушеною ціною чи короткий продаж, що за своєю суттю у даних обставинах є майже тим самим.
❝Короткий продаж (Short sale)– такий тип продажу нерухомості, коли власник виставляє своє майно за ціною, меншою за суму його заборгованості за іпотекою чи кредитом на цей самий об’єкт.❞
Подібна неприємна ситуація може виникати тоді, коли інвестор переоцінив свої здібності та вже під час виплачування іпотеки зрозумів, що йому не вистачає коштів на її закриття. Звичайно, причиною можуть бути й раптові фінансові труднощі, адже ніхто не застрахований від невдачі. Якщо кредит не буде виплачено, нерухомість все одно конфіскують, тому власник намагається діяти на випередження. Погоджуючи з кредитором своєчасний продаж, він пришвидшує процес розв’язання складної ситуації. Алгоритм дій при короткому продажу виглядає наступним чином:
- Ініціація угоди. Власник має запросити у кредитора дозвіл на продаж нерухомості на суму, яка буде нижчою за залишок за іпотекою чи кредитом.
- Ухвалення рішення кредитором. Банк або інша установа має переконатися в тому, що короткий продаж буде вигіднішим за судові процедури та подальший продаж вилученої власності. Після цього видається дозвіл на проведення операції.
- Продаж майна. При складанні оголошення кредитор може встановлювати вартість на власний розсуд, адже мова йде вже не стільки про вашу нерухомість, скільки про його гроші.
- Укладання угоди. Після підписання договору купівлі-продажу прибуток переходить на рахунок кредитора, в результаті чого заборгованість списується повністю або частково.
Короткий продаж не є дуже вигідним для продавця, адже він втрачає і об’єкт, і гроші. Проте за даних обставин, це є чи не єдиний вихід із ситуації. Процес може бути доволі затяжним через роздуми кредитора, та й кредитний рейтинг інвестора буде заплямований, проте за відсутності альтернатив доводиться погоджуватися на те, що є, та радіти принаймні якимось плюсам:
- зменшення заборгованості – кредитор може погодитися списати борг частково чи навіть повністю;
- уникнення конфіскації – швидкий продаж допомагає розв’язати проблему до того, як її наслідки стануть ще гіршими.
Короткі продажі не є рідкістю, а особливо за часів економічної кризи, коли вартість нерухомості різко падає. Радимо вам ретельно вивчати ринок та радитися з фахівцями, щоб довгоочікувана угода не стала фатальною.
Приклад використання:
— Куди це ти приїжджаєш? Ти ж наче нещодавно заселився у свою нову квартиру.
— Мені доведеться виставити її на короткий продаж, бо я не впораюся з іпотекою. Через цю кляту інфляцію грошей ледь вистачає на підтримання бізнесу, а тут ще й квартира… Краще вже так, ніж набрати ще більше боргів.
Пропонуємо вам змінити довжину. Замість короткого продажу буде коротка швидкісна купівля та довжелезний період щасливого володіння. А щоб інвестиція була ще надійнішою обирайте елітну квартиру, адже преміальна нерухомість ніколи не втратить у ціні.