Нерухомість за заповітом: що варто знати власнику та покупцю

09.08.2024

Нерухомість за заповітом

Передумови отримання спадку ніхто б не назвав радісними, тому й ми не будемо, а одразу перейдемо до суті. В одному з попередніх матеріалів ми вже розповідали про те, коли можна здавати в оренду нерухомість, набуту за заповітом. Цього разу пропонуємо перейти до більш серйозної артилерії – до продажу. Якщо у випадку з орендою вирішити непорозуміння можна буде доволі просто (повернути кошти орендарю та дати йому час на виселення), то з продажем може виникнути значно більше складнощів, які зачіпатимуть не лише власника та покупця, проте й інших можливих претендентів на майно. Спробуємо розібратися в основних моментах разом, аби уникнути негараздів.

На що може претендувати спадкоємець

На що може претендувати спадкоємець

Якщо ви були згадані у заповіті, ви маєте право вважати себе законним спадкоємцем. Проте для того, щоб це право підтвердити, мало просто заслухати останню волю вашої близької людини. Протягом пів року після смерті спадкодавця вам доведеться подбати про належне оформлення всіх документів та подальший вступ у спадщину. Детальну інструкцію та допомогу з розв’язанням всіх питань ви можете отримати безпосередньо у нотаріуса, на якого була покладена відповідальність за оприлюднення заповіту. Отже, ви маєте пам’ятати, що сама лише наявність заповіту та ваша з ним обізнаність не означає, що ви:

  • автоматично вступаєте в спадщину;
  • гарантовано отримаєте спадок.

Останній пункт потребує окремої уваги. Він може стосуватися не лише того, що незадоволені своїм положенням родичі забажають оскаржувати ваше право на майно, проте й такого поняття, як обов'язкова частка у спадщині. Її суть добре описана у ст. 1241 Цивільного кодексу України та зводиться до того, що:

“Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).”

Тобто зазначені категорії осіб отримують свою обов’язкову частку навіть у тому випадку, якщо сам спадкодавець у заповіті вказував вас, як єдиного претендента на майно. Зрозуміло, що за таких умов ви вже не будете єдиним власником квадратних метрів, а тому не маєте права одноосібно розпоряджатися ними.

Чого варто остерігатися покупцю нерухомості, отриманої за заповітом

Нерухомость отримана за заповітом

Всі болі та проблеми покупця випливають з попереднього розділу та зводяться до ретельної перевірки документів. Так, варто звернути особливу увагу на:

  • наявність заповіту та дотримання його умов;
  • документи про вступ у спадщину;
  • наявність претендентів на обов’язкову частку у спадщині.

Факт присутності потенційних претендентів чи офіційних співвласників майна ще не ставить хрест на угоді купівлі-продажу. Продавець повинен завчасно підготувати та належним чином оформити згоду співвласників на проведення операції з нерухомістю. Це гарантує покупцю, що згодом він не матиме жодних юридичних, правових чи фінансових проблем. Рекомендуємо вам зайвий раз не гратися з долею – якщо ви хочете купити квартиру, звертайтеся до фахівців у цьому питанні. Ми підберемо надійний варіант за привабливою ціною.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти