Багатьом здається, що саме пошуки житла є найзатратнішим за часом, а тому й найбільш значущим етапом. Але значно більшу роль у житті щасливого орендаря відіграють формальності. Операції з нерухомістю це та сфера діяльності, для якої зазвичай нудна та зайва бюрократичність є обов'язковою та рятівною. Літерою менше, цифрою більше, і ви вже не щасливий квартиронаймач, а ошуканий мешканець без житла. Подібних випадків на ринку, на жаль, досі вистачає. Агентство преміальної нерухомості T.H.E. Capital своєю невтомною працею прагне того, щоб наших клієнтів такі негаразди обходили стороною. Саме тому ми підготували для вас свій новий матеріал, у якому експерти поділяться своєю мудрістю та розкажуть про те, як вивести шахрая на чисту воду.
Документи, документи та ще раз документи!
Вважаємо, ви вже здогадалися, з чого все починається, і на чому ми вас просимо акцентувати увагу при самостійних пошуках нерухомості під оренду. Багато шахраїв покладаються на малу обізнаність та банальну неуважність громадян. Варто визнати, що підхід цей робітник тому, що людина, яка не має достатніх знань про ринок нерухомості, рідко виявляє бажання поринути у його вивчення з головою для укладання лише однієї угоди. Таке бажання заощадити час нерідко наривається на таку ж сильну запопадливість ненадійного орендодавця швидше отримати гроші і навіки зникнути з вашого життя.
Якщо на свій страх і ризик ви все-таки зважилися покладатися на себе, насамперед запитайте документи на квартиру. Для підтвердження права ви маєте повне право вивчити права власності. :
- свідоцтво про право власності
- витяг з єдиного реєстру нерухомості
- договір купівлі-продажу або будь-який інший документ, що підтверджує походження нерухомості (дарування, успадкування, міна та інше)
Зрозуміло, документи власника теж необхідно переглянути, щоб переконатися в їхній справжності і в тому, що зазначені дані в паспорті збігаються з зазначеними в інших джерелах.
До чого вся ця зайва морока? Під час перевірки документації ви можете виявити, що:
- документи неправильно оформлені
- житло знаходиться в кредиті і в разі його несплати ніхто не зважатиме на тимчасових мешканців
- нерухомість належить зовсім іншим людям
Навіть якщо все гаразд, об'єкт нерухомого майна може перебувати у частковій власності та бути спільно нажитим. У такому разі може знадобитися письмове та нотаріально засвідчене підтвердження того, що друга сторона не має претензій та дозволяє проводити з нерухомістю різні операції, серед яких і її передачу у тимчасове користування стороннім особам, тобто здачу в оренду.
Тривожним дзвіночком, що викликає підозри, може бути дуже низька ціна. Зрозуміло, бувають і такі випадки, коли власникові терміново необхідні гроші, тому він готовий трохи втратити їхню кількість. Але це скоріше виняток із правил, тому до подібних оголошень варто ставитись з особливою обережністю.
Договір оренди – гарант вашої безпеки
У статті 811 Цивільного кодексу України чітко прописано, що укладання договору оренди є обов'язковим. Хоча документ і не вимагає нотаріального запевнення, він все одно залишається дієвим способом захистити себе, тому не радимо вам нехтувати цим важливим етапом, який багато хто вважає безглуздою формальністю. Переконайтеся, що у договорі чітко прописано:
- імена та адреси сторін, а також їх паспортні дані
- термін дії договору, дати його укладання та закінчення дії
- умови для продовження договору та його дострокового розірвання
- розмір щомісячної орендної плати, порядок та дата її передачі власнику нерухомості, а також можливість її підвищення або зниження під час оренди
- опис предмета договору – кімнати, квартири чи будинки
- розмір страхового депозиту або передоплати, а також умови їх повернення
Отримання грошей необхідно підтверджувати не усною домовленістю, але у спеціальному акті передачі орендної плати, якщо вона відбувається при зустрічі та готівкою. Якщо ви використовуєте безготівковий спосіб, зберігайте квитанції. Такі запобіжні заходи дозволять вам уникнути непорозуміння та вирішити спірні ситуації у разі їх виникнення.
Страховий депозит або передплата є звичайною практикою. Подібно до того, як ви переживаєте, зв'язуючись з незнайомою людиною для оренди житла, власник турбується про збереження свого майна, віддаючи його в руки маловідомої особистості. Як правило, розмір депозиту дорівнює одній місячній орендній платі. Якщо мова йде про квартиру з вихованцем, сума може бути дещо збільшена, оскільки тварина здатна завдати значної шкоди дорогим меблям, килимовому покриттю та текстильній обробці.
Для того щоб чітко визначити завдані вами збитки або його відсутність, варто прикріпити до договору оренди акт приймання-передачі квартири. У ньому вказується точний список техніки, меблів та начиння, яке ви отримуєте, а також фіксуються несправності та пошкодження, що з'явилися в будинку до вас. Природне зношування, яке виникає при тривалому користуванні – явище нормальне, тому за нього вам не варто переживати. Але якщо з вашої вини було розбите дзеркало або пес примудрився перегризти ніжку столу, з грошовою компенсацією доведеться змиритися.
Закінчити ми хочемо однією простою порадою, яка вбереже ваші нерви від конфліктів, а гаманець від шахраїв – Не відмовляйтеся від допомоги експертів. Ми працюємо для того, щоб ваш шлях до нерухомості мрії був простим і безпечним, тому нема чого продиратися крізь тернину, якщо вже прокладено пряму дорогу.