Більшість експертів передбачають серйозні зміни фінансової сфери, говорячи про продовження кризи 2020-2021 р. У таких умовах саме час зважитися інвестувати, щоб не тільки зберегти, а й постаратися примножити свій капітал та його купівельну спроможність.
У ТОПі найпоширеніших питань — чи варто вкладати гроші у нерухомість. З одного боку, спостерігається нестабільність у країні, причому не тільки в економіці, а й у політиці. З іншого боку - вибрати вигідний об'єкт вкладення не завжди легко і просто. Тому поговоримо про те, куди має сенс і як вкладати гроші у нерухомість. До речі, якщо вирішили купити будинок у Києві, рекомендуємо звернутися до кращого агентства елітної нерухомості T.H.E. Capital.
Чи варто інвестувати в нерухомість
Навіть за високих ризиків така інвестиція варта уваги. Зберігання своїх фінансів “під матрацом” не принесе хорошого результату, оскільки будь-яка валюта має тенденцію до знецінення, і крім інфляції на це можуть вплинути різні чинники. Як почати вкладати у нерухомість? Насамперед потрібно відмовитися від імпульсивних дій та проаналізувати весь ринок інвестицій, оцінивши всі “за” та “проти” кожного напряму, наприклад:
- Депозит у банку. За даними Міністерства Фінансів, дохід від доларового депозиту становить не більше 2% , гривневий вклад може принести до 10% , але тут є ризик втрат через інфляцію навіть.
- Криптовалюта, акції, стартапи та інші напрями інвестицій, пов'язані з високими ризиками. У цьому випадку новачки часто ґрунтуються лише на довірі та орієнтуються на обіцяні відсотки від прибутку. Ті, хто роздумують, чи вигідно вкладати гроші в нерухомість, і врешті-решт вибирають ризиковані напрямки, в результаті частіше втрачають свої гроші. Наприклад, лише близько 10% стартапів успішні та працюють більше року. Інвестиції в акції вимагають актуальних знань у сфері економіки та фінансів, а криптовалюти вже давно показують нестабільність, суттєво “стрибаючи” у ціні.
- Коштовні метали — один із варіантів вкладень без ризиків, але й прибутковість не можна назвати високою. Крім того, золото варто інвестувати тільки за наявності великого бюджету.
Читайте також: Що таке самобуд і як його узаконити?
Щоб розібратися у тому, як правильно інвестувати у нерухомість, важливо вивчити ринок. Купівля квадратних метрів є гідним та вигідним вибором. Крім того, з житлом справи набагато ясніше, навіть якщо ви стикаєтеся з цим питанням вперше. Щоб зрозуміти, як вкладати в нерухомість, не потрібно вивчати роботу банків, вивчати динаміку цінних паперів або валюти в залежності від фінансово-політичної ситуації в країні. Розберемося докладніше.
У яку нерухомість вигідно інвестувати сьогодні: знайомство з варіантами
Перш ніж розібратися в тому, як інвестувати в нерухомість в Україні, потрібно розуміти, що тут вибір представлений трьома напрямками:
Не будь-яке житло може стати джерелом великого прибутку. Думаючи про те, чи вигідно вкладати гроші в нерухомість, потрібно насамперед оцінити термін її експлуатації. Сучасна вторинка сильно застаріла, і технічно багато об'єктів не підлягають експлуатації. Новобудови активно захоплюють ринок, але незалежно від вибору типу об'єкта також важливо розуміти, для чого потрібно інвестувати гроші в нерухомість і яку суму доведеться вкласти.
Перепродаж нерухомості
У даному випадку вигідно купувати квартиру ще на етапі будівництва, краще у стадії котловану. Статистика показує, що в такому разі повний об'єкт коштуватиме до 40% дешевше! Наприклад, у житловому комплексі “Республіка”, що у Голосіївському районі, у перших будинках ЖК на початкових етапах будівництва вартість метра становила близько 800 доларів. На момент здачі в експлуатацію ціна метра зросла до 1200-1300 доларів. Тобто на переуступці можна було заробити близько 400-500 доларів.
Читайте також: Де краще купити квартиру: в новобудові чи на вторинному ринку?
Зараз, коли територія комплексу впорядкована, чимала частина будинків заселена, квартири у нових чергах ціни стартують із 1480 доларів, тоді як готові квартири без оздоблення продаються вже за 2000.
Чому вигідно вкладати в нерухомість у цьому випадку здогадатися не складно — різниця у вартості становить понад 20% річних, оскільки перші будинки в ЖК були готові приблизно за 2 роки.
Придбання нерухомості для перепродажу — це ризикований захід, оскільки будівництво може перетворитися на довгобуд, навіть у оптимістичному прогнозі терміни здачі нерухомості в експлуатацію можуть затягтися на півроку. Тому перед тим, як укладати угоду на придбання, потрібно переконатися у сумлінності компанії-будівельника та всіх дозволах.
Інвестування в нерухомість для довгострокової оренди
На піку популярності студії, однокімнатної та двокімнатної квартири, тому це відмінний варіант для довгострокової оренди з метою отримання стабільного щомісячного прибутку. Чи варто вкладати у нерухомість в Україні? На приклад наведемо прості розрахунки:
- Квартира площею 30 кв. метра коштуватиме приблизно 30 000$.
- Приблизно 8000-10 000$ потрібно буде витратити на обстановку - ремонт, техніку, меблі.
- Після здачі в оренду за місяць невелика квартира забезпечить доходом 350$.
- Річний дохід становитиме близько 4000$, з них до 10% потрібно буде витрачати на амортизацію квартири, податки.
Таким чином, вкладення окупляться приблизно через 8-9 років.
Подобова оренда нерухомості
Говорячи про те, в яку нерухомість краще вкладати гроші для її подальшої подобової оренди, варто розглянути невеликі квартири, наприклад, однокімнатні квартири та студії. Їх вартість варіюється від 25 000-35 000 $ + меблі та оздоблення - близько 10 000 $. Вартість оренди нерухомості на добу складає 25-30 $. При здачі квартири в оренду навіть половину днів на рік, щомісячна вартість складе 375 $ або більше 3200 $ на рік з урахуванням оплати комунальних послуг та амортизації. У такому разі невелика квартира, що здається у подобову оренду, окупиться через 6-7 років.
Куди інвестувати в нерухомість: чи є сенс вкладати в землю
Говорячи про нерухомість, варто розглянути питання про інвестиції в земельні ділянки та готові індивідуальні будинки. Земля — це актив, який може оцінюватися по-різному, тому важливо враховувати:
- місцезнаходження об'єкта;
- його стан;
- особливості майбутньої експлуатації.
Розмірковуючи над тим, чи вигідно інвестувати в нерухомість, спочатку слід звернути увагу на місце розташування ділянки. Якщо воно розташоване в передмісті міста-мільйонника — це актив із позитивною тенденцією зростання вартості. Однак перспектива стосується насамперед землі під будівництво – житлове, виробниче. В результаті готовий об'єкт, у тому числі той, де можна щось виробляти (вирощувати), у перспективі може стати хорошим джерелом доходів та швидкої окупності інвестицій.
Як краще інвестувати в нерухомість: кілька важливих етапів
Коли експерти радять “інвестуй у нерухомість”, вони передусім передбачають ретельне вивчення всіх підводних каменів та поетапність дій інвестора.
Вивчення тенденцій ринку
Оскільки інвестування в нерухомість передбачає тривалий термін окупності, початковим кроком власника бюджету є детальне виявлення довгострокових тенденцій. Іншими словами, потрібно з'ясувати, чи варто зараз вкладати гроші в нерухомість і прогнози на майбутнє — щонайменше 15 років. Враховуються фактори:
- розташування об'єкта;
- стан нерухомості;
- як планується використовувати об'єкт.
Наприклад, на околицях Києва, у нових ЖК, найшвидше після здачі об'єкту дорожчають двокімнатні квартири, потім однокімнатні квартири, і найдешевшими виявляються троячки та більш просторі об'єкти.
Вивчення податкового законодавства та основ документальної грамотності
Розбираючись, чому вигідно інвестувати в нерухомість, людина повинна розуміти, що на неї чекає реалізація угоди купівлі-продажу та подальші витрати, пов'язані з чинним законодавством.
- Держмито при продажу нерухомості — 1% від суми угоди.
- Сплата державного мита до пенсійного фонду — 1% від суми угоди.
Також до бюджету витрат потрібно закласти виплату роботи компанії, яка супроводжувала угоду, враховуватиме додаткові витрати, пов'язані з організацією купівлі-продажу. Якщо ви звертаєтеся до фахівців нашої компанії, вони заздалегідь обговорюють усі нюанси та супроводжують клієнта на всіх етапах угоди. Також ми готові взяти на себе юридичні моменти укладання договору з продавцем — важливо грамотно врахувати інтереси всіх сторін та унеможливити ризики.
Оглядаємо об'єкт вкладення правильно
Що означає інвестувати у нерухомість? Це означає вміти правильно оцінити її!
- Наприклад, котедж та земельну ділянку варто оглядати взимку чи в березні, оскільки в теплу пору року такі об'єкти мають презентабельний зовнішній вигляд та всі недоліки землі, її оточення та огріхи у під'їзних коліях не видно.
- Квартири на вторинному ринку вимагають не тільки ретельного достовірного огляду, а й якісної юридичної перевірки для виключення шахрайства.
- Первинне житло варто купувати на етапах будівництва, враховуючи зручність планування та вигоду розташування. А після здачі будинку вартість кв. метра все одно неминуче зросте!
Як почати інвестувати в нерухомість, якщо немає грошей
І такий момент часто цікавить українців, оскільки великі українські банки активно розширюють можливості кредитування на купівлю житла. У вирішенні цього питання є лише один вигідний варіант — кредитування або розстрочка доцільні лише у разі нестачі мінімальної суми вартості обраного нового об'єкта. Тобто, в наявності має бути щонайменше 70% від ціни житла, тоді є можливість оформити розстрочку, у тому числі від забудовника безпосередньо.
Отже, чи потрібно вкладати гроші в нерухомість? Відповідь очевидна — це один із найвигідніших способів отримання прибутку. Однак до вибору об'єкта покупки варто підходити уважно, а за відсутності знань та досвіду без допомоги експертів обійтися буде складно. Підписуйтесь на оновлення нашого портал про нерухомість і отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.