Платити за квартиру перед повною оплатою – з одного боку, це звучить абсурдно, а з іншого … Варто заглибитись у тему, щоб зрозуміти, як ще може звучати визначення задатку та яке з них більше відповідає дійсності. Внесення незначної передоплати при купівлі нерухомості є частою практикою, але людині, яка не знає цю звичну операцію, може здатися витівками шахраїв. Експерти T.H.E. Capital вирішили детальніше зупинитися на цій темі, щоб розвіяти ваші сумніви та пояснити саму суть завдатку. Повірте, така формальна дрібниця зробить процес купівлі-продажу набагато безпечнішим та комфортнішим для всіх його учасників.
Завдаток: що це і навіщо його платити
>
Ми не мучимо бідну тварину (тягти кота за хвіст), а відразу перейдемо до визначення ключового терміну цієї статті:
❝Завдаток – певна сума грошей, яку покупець передає продавцю, тим самим підтверджуючи їхню взаємну угоду та гарантуючи подальше виконання умов договору купівлі-продажу.❞
(Більш точне визначення подано в стаття 570 Цивільного Кодексу України.)
Розмір завдатку, як правило, становить 5-10%від загальної вартості. нерухомості. Тобто, після остаточного підписання договору вам доведеться сплатити лише частину суми, що бракує. Передається передоплата після укладання основного чи попереднього договору купівлі-продажу, що чітко прописується за умов. Така невелика заздалегідь виплачена сума скріплює домовленість між сторонами, вселяючи їм велику впевненість у успіху співробітництва. Продавець отримує вагоме підтвердження того, що покупець дійсно зацікавлений у придбанні його покупки. власності , а покупець закріплює за собою об'єкт, бронює його та позбавляє інших зацікавлених осіб можливості переманити власника приємнішою ціною чи іншими умовами. Конкретні юридичні функції завдатку зводяться до того, що він:
- підтверджує домовленість сторін та їх взаємні зобов'язання;
- гарантує дотримання умов договору;
- регулює розмір остаточної суми та спосіб її передачі.
Раніше ми вже вказали приблизний розмір завдатку, але, правду кажучи, у законодавстві не передбачено конкретних рамок, тому бувають і такі випадки, коли передоплата становить половину вартості об'єкта. Ви можете індивідуально обговорити цей нюанс безпосередньо з продавцем, щоб прийти до розумного консенсусу.
Коли вносити завдаток та як його оформляти
Завдаток необхідний у тих випадках, коли сторони ще вирішують деякі питання, пов'язані з об'єктом договору, тому не можуть здійснити угоду тут і зараз. Він може вноситися як за ініціативою покупця, так і на прохання продавця:
- у першому випадку він може знадобитися для того, щоб покупець встиг зібрати суму, що бракує. Нерухомість – задоволення не з дешевих, тому > гроші на її покупку не можна просто взяти та дістати з гаманця. Зрозуміло, остаточний термін укладання угоди обговорюється тому, що ніхто не погодиться чекати місяці та роки на шкоду собі;
- у другому випадку очевидно, що продавець хоче отримати гарантію. Але також бувають ситуації, коли йому потрібна відстрочка на вирішення деяких нюансів. Так, на момент перегляду в будинку ще можуть проводитися ремонтні роботи, які потребують завершення. Або просто потрібен час на переїзд тому , що колишній власник не очікував такого швидкого результату.
Після того, як всі формальності вирішені, можна переходити до підписання основного або попереднього договору. Тільки після цього етапу слід передавати завдаток. В іншому випадку можуть виникнути непорозуміння, в ході яких ви ризикуєте втратити і свої гроші, і заповітну квартиру заповітну квартиру. У договорі обов'язково прописуються такі пункти:
- розмір задатку;
- сторони договору;
- предмет договору (квартира або будинок);
- права та обов'язки сторін;
- штрафні санкції у разі невиконання прописаних умов;
- строки дії угоди.
Якщо всі пункти враховані і у вас більше не залишилося спірних моментів, сміливо засвідчуйте документ у нотаріуса. Також не забудьте взяти з продавця розписку про те, що він одержав від вас завдаток конкретного розміру.
Чи можна повернути задаток?
Якщо з якихось причин договір купівлі-продажу так і не був підписаний, варто замислитись про повернення задатку. На те, чи вдасться вам отримати назад свої гроші, впливають саме ці самі “будь-які причини”. Є кілька сценаріїв розвитку подій:
- договір розірваний за ініціативою продавця – в такому разі завдаток повертається не просто в повному, а в подвійному розмірі тому, що не ваша вина в тому, що власник квартири ні з того ні з кого передумав. Невелику компенсацію не порівняти з розчаруванням та розтоптаними мріями про нове житло, але це краще, ніж нічого;
- договір розірваний з вини покупця – на жаль, але за свої нестабільність та безвідповідальність доводиться платити. Тепер ви вже компенсуєте іншій стороні спонтанні зміни в планах і назавжди прощаєтеся з внесеними грошима.
Ви можете спробувати повернути завдаток у судовому порядку. Для цього потрібно надати підписаний раніше договір та розписку. У статті 571 Цивільного Кодексу України ви можете знайти інформацію про правові наслідки порушення попереднього договору та про долю задатку у тому чи іншому випадку.
🤫 За секретом скажемо, що є надійний спосіб повернути собі передоплату. Для цього вам потрібно буде вносити не завдаток, а аванс. Процедура його оформлення не так сильно відрізняється від розглянутої нами, тому багато хто плутає ці два терміни. Головна їхня відмінність полягає в тому, що аванс у будь-якому випадку повернеться до свого власника, якою б не була причина розірвання домовленості.