Самобуд це незаконні будівництва порушуючі норми Дізнайтеся, що відноситься до самобуду і що ні Як зробити його законним підкаже T.H.E. Capital™
“Навіщо витрачати зайвий час на узаконення самобуду, якщо можна цього не робити”, – після прочитання нашого матеріалу ви зрозумієте, що немає більш хибної думки, ніж це.
Незаконна споруда страшна не лише своєю незаконністю, а й тим, наскільки вона пов'язує руки свого власника. Без необхідних документів ви не зможете ні залишити у спадок, ні обміняти, ні продати свою нерухомість. Такі приємні бонуси, як субсидія чи пільги, ніколи вас не потішать своєю прихильністю. Та й від спокійного проживання вам теж доведеться відмовитися з тієї простої причини, що жити в будинку без комунікацій. сумнівне задоволення.
Ми покажемо вам, що процедура узаконення самобуду не така страшна, як її малюють. Один раз подбавши про свою нерухомість, ви позбавите себе від головного болю на весь термін, який вона проведе разом з вами.
Стаття про те, як це було у 2021-му році: "(2021 ) Що таке самобуд і як його узаконити?"
Самобуд: чим він є і бути не може
Що таке самобуд, нескладно здогадатися вже за його назвою. Це самовільна споруда, тобто такий об'єкт нерухомості, при створенні якого власник не спромігся оформити необхідні документи для дозволу, а тому об'єкт порушує будівельні та містобудівні норми. Простіше кажучи, незареєстрована будівля не сприймається державою і саме її існування вважається неприйнятним, а тому й забороненим.
Порушниками закону та господарями самобуду можуть бути не лише недобросовісні девелопери та забудовники, а й натхненні власники земельних ділянок, які, бажаючи якнайшвидше втілити свій грандіозний задум, можуть за випадковістю (або своєю волею) забути про важливість букви закону.
Не поспішайте з висновками і не зараховуйте себе до описаних особистостей, якщо ви згадали про те, як минулого літа з дітьми вирішили побудувати будиночок на дереві. Не все можна назвати самобудом. До таких об'єктів відносять:
- будівництво, започатковане без дозволів
- будівництво на земельній ділянці, яка для цього не призначена. Тобто, відбувається порушення цільового призначення
- будівництво, метою якого є проведення реконструкції нерухомості
- будівництво, яке починається для розширення площі об'єкта
- будівництво прибудови
“Прибудова” – поняття досить велике. Тому, щоб не вводити вас в оману, ми також пояснимо, що самобудом точно не може бути:
- інженерно-технічне облаштування
- фортифікаційна споруда
- лоджія та засклений балкон
- теплиця
- альтанка та навіс
- льох
- басейн
- інші часові конструкції
Самобуд, який з'явився на вулицях міста чи області до 1992-го року, теж не потребує надання дозволу на будівництво. Для реєстрації права власності потрібно лише техпаспорт та документи власника.
Різні процедури для різних самобудів: як перестати бути порушником закону
Процедура узаконення самобуду залежить від самого об'єкта – від його функціонального призначення (житловий/нежитловий), року побудови (до 1992 року або після), а також від розміру (до 300 кв.м., до 500 кв.м, понад 500 кв.м.). Під категорію житлових самовільних будівель підпадають не лише самі житлові будинки, але також садові та дачні будиночки з усіма можливими елементами їх “апгрейду”, такими як лазня або сауна, сарай чи гараж, літня кухонька чи басейн та інші господарські будівлі. Як реєструвати і що для цього треба – у наведеній таблиці ви дізнаєтеся про все найголовніше.
Тип об'єкта |
Процедура реєстрації |
Необхідні документи |
---|---|---|
Житловий, збудований до 05.08.1992 |
Право власності можна зареєструвати без додаткових дозволів |
паспорт ІНН право власності на ділянку членство в садовому кооперативі (якщо ви в ньому є) |
Житловий, площею до 300 кв.м. збудований у період з 05.08.1992 по 09.04.2015 |
Діє спрощена процедура або так звана “будівельна амністія” |
паспорт ІНН право власності на ділянку |
Житловий, площею до 500 кв.м. збудований у період з 09.04.2015 до теперішнього часу |
Діє загальна процедура |
паспорт ІНН право власності на ділянку технічний паспорт (якщо є) ескізи, що демонструють наміри будівництва (якщо є) |
Житловий, площею понад 500 кв.м. збудований у період з 05.08.1992 до теперішнього часу |
Діє загальна процедура |
паспорт ІНН право власності на ділянку технічний паспорт (якщо є) проект будівництва (якщо є) |
Нежитловий, СС1 класу наслідків |
Діє стандартна процедура для об'єктів такого типу |
паспорт та ІПН (для фізичної особи) установчі документи (для юридичної особи) право власності на ділянку технічний паспорт (якщо є) проект будівництва (якщо є) |
Нежитловий, СС2 та СС3 класу наслідків |
Діє стандартна процедура для об'єктів такого типу |
паспорт та ІПН (для фізичної особи) установчі документи (для юридичної особи) право власності або оренди на ділянку проект будівництва (якщо є) |
На шляху перетворення вашого самобуду на законне будівництво, вам доведеться співпрацювати з кількома державними організаціями:
- Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАГ) допоможе вам як з оформленням дозволу на початок будівництва, так і з введенням вже готового об'єкту в експлуатацію
- для отримання будівельного паспорта вирушайте до відділу архітектури
- за технічним паспортом ви можете звернутися до компанії з сертифікованим інженером або Бюро технічної інвентаризації (БТІ)
Реєстрація самобуду – це комплексна процедура, яка потребує вашої уваги, часу та витрат. Якщо йдеться про житловий об'єкт у Києві, будьте готові віддати від 28 500 гривень. У Київській області розцінки трохи нижчі за – від 20500 гривень. Терміни оформлення однакові скрізь і становлять щонайменше місяць.
Законопроект №5655: чи варто власникам самобудів його побоюватися?
Відразу попередимо, що лякатися раніше не потрібно. Цей законопроект був зареєстрований ще 11 червня 2021 року і досі перебуває на розгляді. За цей час він неодноразово обговорювався і піддавався критиці навіть з боку тих депутатів, які є членами партії, яка його створила.
У чому ж суть скандального законопроекту №5655? Три кити, на яких він базується, спрямовані на оновлення норм, підвищення стандартів та відповідальності:
- цифровізація всіх процесів
- значне збільшення відповідальності учасників
- посилений контроль за незаконним будівництвом та самобудами
У контексті нашої теми останній пункт є ключовим. Якщо раніше штрафи для власників самобудів були на рівні 50 неоподатковуваних мінімумів для фізичних осіб та 20 прожиткових мінімумів для юридичних, то з набранням чинності законопроектом №5655 вони зросли б до 950 прожиткових мінімумів. А в деяких особливо тяжких випадках одним штрафом не вдалося б позбутися і за незаконне будівництво довелося б нести кримінальну відповідальність з позбавленням волі на строк до 5 років.
Такі заходи викликали хвилю обурення, але подальший розгляд законопроекту спричинив ще більше обурення. Багато пунктів було направлено на користь забудовників. На думку експертів, кричуща несправедливість до порядних гравців і неприкритих шахраїв є сусідами на сторінках документа. Про відповідальність і караність у тих ситуаціях, коли вони справді потрібні, можна було б забути. Не зайвим буде сказати очевидні речі.Критика з боку Головного юридичного управління Верховної ради, Асоціації міст України та мерів 39 міст стала промовистою оцінкою нового проекту. Не дивно, що ще у грудні 2022 року петиція про те, щоб накласти вето на законопроект №5655, набрала потрібну кількість голосів швидше, ніж ви встигли дочитати цю пропозицію.
Рішальні зміни у сфері містобудівної діяльності, зафіксовані на папері, викликали суперечки не лише всередині держави, а й за її межами. Європейська комісія цілком і повністю підтримує успішну петицію. Передача контролю від держави до рук приватних компаній та місцевих організацій не тільки не піде на користь, а й створить додаткові ризики доброчесності, як було зазначено у звіті Єврокомісії.
На даний момент законопроект №5655 не набирає чинності і не скасовується, він перебуває у підвішеному стані. Однозначно можна сказати лише одне – у нинішньому вигляді його підписання неможливе. Хоч би як розвивалася ситуація з цим законопроектом, експерти T.H.E. Capital рекомендують вам не випробовувати долю та узаконити свій самобуд якомога раніше.