Згідно з чинним законодавством, фізична або юридична особа, яка має у власності нежитлову нерухомість, може розпоряджатися нею на свій розсуд, у тому числі здати в оренду.
Як здати нежитлове приміщення в оренду та про чим має знати власник? Спробуймо розібратися.
Що означає здати в оренду нежитлове приміщення
орендою приміщення називають угоду, при якій власник передає майно в тимчасове користування на підставі договору оренди. У документі прописуються порядок виплати орендної плати, відповідальність сторін та інші особливості співробітництва. Як правило, подібні угоди укладаються між юридичними особами чи фізичними особами-підприємцями. До речі, якщо здумалися щодо купівлі нерухомості, рекомендуємо звернутися в наше професійне агентство елітної нерухомості T.H.E. Capital.
Особливості законодавства
У законодавстві України встановлено деякі обмеження щодо здачі нежитлової та житлової нерухомості в оренду. Зокрема, ФОП, які сплачують єдиний податок, мають право здавати приміщення за деяких обмежень, згідно зі статтею 291.5.3 податкового кодексу:
- Житлові приміщення не повинні бути більше 400 кв.м.
- Нежитлові приміщення не повинні перевищувати 900 кв.м. До нежитлових відносяться офіси, підвали, торговельні місця, склади, магазини.
Перед тим як здати в оренду нежитлове приміщення, потрібно враховувати, що підприємець має право на оформлення суборенди. Якщо планується оренда площ понад встановлені ліміти, це порушує правила податкового кодексу, а отриманий дохід такого бізнесмена оподатковується на загальних підставах.
Читайте також: Як здати в оренду нежитлове приміщення?
В оренду або суборенду можна здати тільки той об'єкт, який був зареєстрований та зданий у порядку, встановленому законодавством. Недобудованим або не введеним в експлуатацію приміщенням не можна користуватися.
Здача нежитлових приміщень в оренду: моменти, які потрібно враховувати орендодавцю
Перше, про що замислюється орендодавець, - як знайти сумлінного орендаря. Цим можна зайнятися самостійно, але безпечніше звернутися до професійного ріелтора нашого агентства. Крім того, досвідчені юристи готові проконсультувати з усіх питань.
Читайте також: Здавання квартири в оренду: як правильно написати оголошення?
Коли власник готовий здати нежитлове приміщення в оренду, він заздалегідь повинен обговорити наступні моменти:
- Для якої мети потрібне приміщення, чим орендар планує займатися на його території. Це дозволить визначити точні санітарні, містобудівні та протипожежні норми. Особливо жорсткі умови зазвичай висуваються щодо приміщень, що у багатоповерхових будинках.
- Чи потрібні ремонт, перепланування відповідно до особливостей експлуатації. Якщо необхідність проведення робіт є, вони організуються в обумовлені терміни. Хто оплачуватиме ремонтно-будівельні заходи та в якому порядку вони проводитимуться, зазначається у договорі оренди — цей пункт є його частиною.
Як здати в оренду нежитлове приміщення: що вказується в договорі
Якщо якість приміщення та орендна плата задовольняють орендаря, потрібно приступати до укладання договору. В ідеалі документ краще складати у нашому агентстві нерухомості за участю досвідченого юриста. Перед тим, як здати нежитлове приміщення, підписавши договір, слід перевірити, щоб у його утриманні була така інформація:
- Опис об'єкта з точним місцезнаходженням та його ринкова вартість.
- Терміни оренди, умови укладання та розірвання договору.
- Обов'язково має бути інформація про те, чи має право орендар здавати приміщення у суборенду. Якщо так, то за яких умов.
- Прописується, за яких умов планується використовувати орендоване приміщення.
- Сума оренди, яка вказується у нестандартному (для житлових приміщень) форматі, — зазначається ціна 1 кв. метра, виходячи з ринкової вартості оренди, що діє у Києві та Київській області. Також прописується право орендодавця на зміну ціни оренди та її індексування.
- Особливості погашення комунальних платежів - хто сплачує, в якому порядку, строки. До цього ж пункту включається порядок оплати інтернету.
Здача в оренду нежитлових приміщень здійснюється з обов'язковим обговоренням відповідальності за прострочення орендних платежів та інші порушення умов договору.
Порядок розірвання договору оренди
У договорі оренди обов'язково прописується пункт про те, в якому порядку має проходити його розірвання. Це дозволить власнику нерухомості та орендарю уникнути судових розглядів та грошових втрат. Якщо з якихось причин це питання не було зафіксовано у документі, законодавство трактує такі ситуації таким чином.
- Коли обидві сторони згодні розірвати договір достроково, його розірвання відбувається без претензій і додаткових витрат. Про розірвання сторона-ініціатор має попередити заздалегідь — не менш як за три місяці. Після цього укладається відповідна угода, яка буде документальною основою для ліквідації договору.
- Домовленість розривається через суд з ініціативи будь-якої із сторін у разі, якщо сторона-партнер неодноразово порушувала умови договору. Приготуйтеся до того, що тривалість такої угоди буде тривалою та фінансово витратною, оскільки на ранніх стадіях судових розглядів всі витрати лягають на бік-ініціатора.
Здача в оренду нежитлового приміщення вимагає попередньої підготовки та юридичних знань, у тому числі актуальних норм законодавства. При правильному підході оренда буде взаємовигідною і орендодавця, і орендаря. За потреби з усіх питань ви можете звернутися до наших юристів. Публікація була цікавою та корисною? Підписуйтесь на оновлення нашого блогу про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.