Зробити з маленької кімнати велику і навпаки, поєднати кухню з вітальнею, щоб встигати за останніми трендами, побудувати та зруйнувати, створити та прибрати – перепланування дозволяє змінювати рідну квартиру до невпізнання. Але у своєму творчому пориві не варто забувати про бюрократичний бік питання. Якщо йдеться про операції з нерухомістю, від неї просто нікуди подітися. Тому нема чого уникати формальностей, які рано чи пізно самі вас спіткають.
Різниця між переплануванням та реконструкцією
Багато незнань плутають ці два терміни і вважають їх синонімічними. Вони справді схожі за змістом, але саме їхні відмінності можуть стати причиною того, що власник нерухомості порушить закон, навіть не підозрюючи про це.
Реконструкція – ремонтно-будівельні роботи, які безпосередньо зачіпають несучі стіни та/або інженерні системи.
Якщо ви вирішили об'єднати кілька приміщень з несучою стіною, надумали її пересунути, розібрати, зменшити, проколупати гарну арку або зробити щось, що на неї вплине, йдеться саме про перепланування. Не маючи належних знань про те, наскільки важливою є обрана стіна, ви можете своїми діями зробити зміни, небезпечні не тільки для своєї квартири, але і для всього будинку. Вочевидь, що у разі отримання спеціального дозволу обов'язково. Воно гарантує відповідність технічним вимогам, правомірність та нешкідливість ремонтних робіт.
Перепланування – ремонтно-будівельні роботи, які аж ніяк не зачіпають несучі стіни, хоч і впливають на зовнішній вигляд та характеристики об'єкта.
Перепланування також може стосуватися будівництва та руйнування стін, перенесення та створення кімнат, об'єднання та розмежування просторів, але у всіх цих процесах беруть участь лише другорядні, а не несучі стіни. Тому як би ви не змінювали свою квартиру, її новий вигляд не вплине на сусідів і будинок в цілому. Для проведення робіт дозвіл вже не буде потрібний, але не варто забувати, що після їх закінчення все одно доведеться внести до документів на квартиру інформацію про її новий вигляд.
Щоб ненароком не наробити справ, ви можете вивчити Постанова Кабміну № 406< /a> від 07.06.2017 р. “Про затвердження переліку будівельних робіт, які не вимагають документів, що дають право на їх виробництво, та після завершення яких об'єкт не підлягає введенню в експлуатацію”. Тут наведено повний список робіт, які можна виконувати у квартирі без отримання додаткових дозволів.
Оформляємо перепланування правильно
Дозвол вам точно не потрібний, якщо ви хочете:
- ✅ збільшити площу, не торкаючись несучих стін та перегородок;
- ✅ утеплити приміщення (за рахунок появи додаткового внутрішнього шару загальна житлова площа стає трохи меншою);
- ✅ об'єднати кімнату з балконом без значного збільшення вже наявних отворів;
- ✅ поставити додаткові перегородки в кімнатах для їх оптимального зонування;
- ✅ зробити з санвузла та ванної кімнати єдиний простір (тільки якщо стіна між ними не несе і в ній не проходить вентиляційна система);
- ✅ вирубати додаткові дверні отвори або вікна всередині квартири (звичайно, якщо йдеться не про капітальні стіни).
На відміну від реконструкції перед початком перепланування не потрібно отримувати спеціальний дозвіл. Але після неї все одно варто привести всі документи до ладу. Процедура відбувається за спрощеною формою, тому вона не займе багато часу. Якщо виконані роботи незначні, достатньо оформити новий техпаспорт. Для цього варто звернутися до БТІ або до будь-якої приватної компанії, в якій працюють відповідні фахівці. Дотримуючись правил, прописаних у Інструкції про технічну інвентаризацію, вони зроблять детальний аналіз приміщення та зафіксують найменші зміни.
Трохи більше турбот на вас чекає, якщо при переплануванні змінилася житлова площа квартири. Цей момент варто зафіксувати в Державному реєстрі майнових прав. Надавши техпаспорт та документи, що підтверджують право власності, ви отримаєте Виписку, що свідчить про законність ремонтно-будівельних робіт.
💡 Не забувайте, що в оформленні документів повинні брати участь всі співласники квартири.
Чи обов'язково оформляти перепланування?
>
Ще у 2017 році ухвалили рішення пом'якшити вимоги до перепланування. Скасували штрафні санкції, якусь адміністративну відповідальність та відмовилися від обов'язкового отримання дозволу. Насправді узаконення перепланування повністю і стало справою совісті домовласників. Багато хто вирішив, що необов'язкова “паперова тяганина” ніяк не вплине на їхню власність. Так воно так, але тільки до певного моменту. Лінь вилізе боком, коли на це зовсім не чекаєш – невзаконене перепланування порушить усі ваші плани, коли йдеться про:
- продажу квартири;
- спадкування нерухомого майна;
- дарування об'єкта;
- оформлення майна як заставу під кредит;
- обмін однієї квартири на іншу;
- інших операціях.
Всі ці операції просто не відбудуться. Якщо деякі з них ще можна відкласти і із запізненням оформити необхідні документи, то у разі продажу ваші ненадійність та безвідповідальність можуть призвести до того, що нетерплячий інвестор вкладе заощадження в інший об'єкт. Благо пропозицій на ринку вистачає, тому він втратить лише малу частину свого дорогоцінного часу. Радимо вам заздалегідь вирішити всі справи. До того ж, що для цього знадобиться лише:
- документи власників (ідентифікаційний код та паспорт);
- старий технічний паспорт (якщо він є);
- документи, що підтверджують право власності на квартиру.
Сміливо звертайтеся до нас після узаконення перепланування, якщо хочете продати свою нерухомість або почати заробляти на неї. здачі в оренду. Доход, а особливо пасивний, ніколи не буде зайвим.