Оренда квартири: чому можуть не повернути завдаток

03.06.2024

Чому можуть не повернути завдаток

Навіть орендуючи квартиру без посередника, ви не обійдетеся без додаткових витрат. Завдаток або гарантійний платіж вже давно став обов’язковою умовою, без якої жоден домовласник не довірить своє майно сторонній людині. Його важко звинувачувати у надмірній обачності, адже мова йде не про розбиту чашку, а про спаплюжену квартиру, на ремонт якої в разі чого навіть цих грошей може не вистачити. Гадаємо, що питань до необхідності додаткової страхової суми у вас точно немає. Тоді пропонуємо розібратися з тим, якими бувають завдатки, чому власники не завжди їх віддають та як правильно оформити передачу грошей, аби ви змогли їх повернути після припинення співпраці.

Що, чому, скільки – розбираємо завдаток по пунктах

Завдаток по пунктах

Завдаток при купівлі, як і при оренді, існує виключно для того, щоб гарантувати іншій стороні договору ваші чесність та надійність. Депозити при оренді бувають двох видів:

  • страховий депозит. Його сума не залежить від розміру орендної плати та визначається на розсуд власника нерухомості. Цей платіж покликаний покрити можливі витрати, пов’язані з псуванням рухомого чи нерухомого майна з вини орендаря. Наприклад, якщо ви не повірили на слово відео з YouTube та вирішили нагріти в мікрохвильовці сире яйце..;
  • гарантійний депозит. Він вам добре знайомий під іншою назвою – плата за останній місяць. Тобто його сума складає повну місячну вартість оренди. Він більше покликаний для того, щоб вберегти орендодавця від неплатоспроможних мешканців. При заселенні така подвійна сума значно б’є по кишені наймачам житла, проте при виїзді ви отримуєте непогану фінансову подушку, тому недоліки компенсуються перевагами. Звісно, якщо ви зможете повернути свій завдаток, але про це трохи згодом.

Найбільш розповсюдженим на українському ринку нерухомості є саме другий варіант завдатку, оскільки його легше розрахувати і завдяки чітко прописаним пунктам договору оренди його все одно можна використовувати у форс-мажорних ситуаціях для покриття збитків.

Як оформити завдаток у договорі

Як оформити завдаток у договорі

Впихнути невпихуване? Та ні, із завдатком все значно простіше. Просто необхідно чітко та зрозуміло прописати такі нюанси:

  • сума депозиту;
  • можливість його повернення;
  • терміни повернення;
  • ситуації, при яких депозит залишається у власника нерухомості.

В останній пункт можуть включати такі умови, як необхідність проведення ремонтних робіт з вини орендаря, поламки техніки та меблів. Також власники часто пов’язують пункт, присвячений завдатку, з іншим, що стосується дострокового розірвання договору. Так, якщо ви не попередили орендодавця про свій намір припинити співпрацю завчасно (у більшості випадків за мінімальний термін визначають один місяць), гарантійна сума не повертається, оскільки через брак часу власник навряд зможе відшукати нових мешканців, а тому втратить заробіток, на який розраховував.

Також у самому договорі або у додатку до нього варто вказувати:

  • особу, що має оплачувати комунальні послуги;
  • стан квартири та її наповнення на момент передачі орендарю (варто описати навіть найменші дефекти, аби вас не могли звинуватити в їх появі);
  • особу, яка має здійснювати ремонт (на увазі маються ситуації, за яких орендар не є причиною цього самого ремонту);
  • можливість повернення повної суми завдатку;
  • калькуляцію збитків та їх списання з депозиту.

Своїм клієнтам ми радимо обов’язково робити акт приймання-передачі. У ньому варто вказати перелік всіх меблів, техніки, їх торгові марки та стан. Також не зайвим буде зробити перелік коштовних речей, таких як картини, вази та інші елементи декору. Можна сфотографувати конкретні об’єкти та прикріпити їх фото до документа, аби полегшити процес та не вдаватися до їх детального письмового опису. Акт приймання-передачі складає власник квартири, проте орендар обов’язково має звірити документ з реальністю.

Резюмуємо: ви втратите завдаток, якщо…

Ви втратите завдаток, якщо

💸 вирішите завершити співпрацю з орендарем раніше визначеного терміну без завчасного попередження;

💸 не будете вчасно оплачувати комунальні послуги та станете причиною заборгованості;

💸 не зможете заплатити за оренду у визначений термін;

💸 завдасте шкоди чужому майну;

💸 ненароком прихопите чужі речі та не захочете їх повертати.

Чи не простіше тоді орендувати квартиру без завдатку? Воно то так, але де ви знайдете такого дур… сміливця, який погодиться на таке? Виключенням може стати хіба що ваш знайомий чи родич. Проте й у цьому випадку обидві сторони добровільно погоджуються на певні ризики. Радимо не шукати обхідних шляхів, а просто співпрацювати з надійними людьми та дбайливо ставитися до речей.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти