Мало мати квартиру, щоб вважатися її власником. Не тільки здаватися, але і бути власником вам дозволить звичайна процедура переоформлення нерухомості. Кому, навіщо і скільки – після прочитання нашої статті ці питання більше вас не турбуватимуть.
З яких причин вам може знадобитися переоформлення нерухомості?
Перш за все на думку спадає цей приємний процес, коли за свої кровні заощадження ви можете дозволити собі придбати довгоочікувану квартиру або будинок. Але підписання договору купівлі-продажу далеко не єдина ситуація, в якій вам знадобиться переоформлення нерухомості.
Подарунки люблять усі, особливо якщо вони можуть похвалитися 0%оподаткування. Дарована на квартиру, будинок або ділянку стане чудовим способом передати своє майно у володіння найближчим родичам без додаткових матеріальних витрат та тяганини. Скористатися такою опцією можуть діти та батьки, брати та сестри, чоловіки та дружини.
З родичами, але вже не в такому радісному ключі, пов'язаний і наступний варіант, коли вам знадобиться оформлення права власності. Спадкування нерухомості відбувається після смерті його власника або співвласника і може розвиватися за кількома сценаріями:
- право власності за заповітом – наявність заповіту значно спрощує і ваше життя, і роботу нотаріуса, тому що колишній власник майна сам прийняв рішення про те, хто і на що може сподіватися після його смерті
- право власності за договором – люди похилого віку, які не мають близьких, схильні підписувати договір про довічний утримання або спадковий договір. Його суть полягає в тому, що “добрий самаритянин”, який піклується про свого підопічного, може розраховувати на чималу подяку у вигляді квадратних метрів
- право власності згідно із законом – не завжди вдається підготуватися до розлуки із земним життям і завчасно оформити заповіт. У такому разі при визначенні спадкоємців враховується ступінь спорідненості.
Обмін може відбуватися як між родичами, так і між покупцем та продавцем. У другому випадку переоформлення також може знадобитися, якщо йдеться про переуступку або продажі. інвестором нерухомості до її введення в експлуатацію. У ситуації, коли родичі перестають бути такими, коли два серця вже не б'ються в унісон, а колишні почуття давно вкрилися кіркою льоду, відбувається розподіл майна між колишнім подружжям за допомогою суду або без нього.
Ближче до справи – беремо калькулятор та проводимо обчислення
Не варто шокувати гаманець непередбаченими витратами. Краще прорахувати всі моменти заздалегідь, підготуватися та розібратися з тим, які з “небезкоштовних” послуг вам дійсно потрібні.
Переоформлення нерухомості потребує комплексних витрат:
- послуги приватного чи державного нотаріуса
- податок на продаж (може ділитися навпіл або сплачуватись однією зі сторін за попередньою домовленістю)
- державне мито у розмірі 1%вартості нерухомості (не стягується при переоформленні на родича)
- оцінка майна (від 1 000 грн)
- плата за послуги органу, до якого ви звернулися (агентство нерухомості, нотаріус, ЦПАУ)
Оцінка майна потрібна далеко не завжди, тому на ній вдасться заощадити. Витратити більше вам доведеться в тому випадку, якщо йдеться про нерухомість у престижному та дорогому районі або про новий житловий комплекс із високим рівнем зручностей. Вплине на фінальну вартість переоформлення також різниця між приватним та державним нотаріусами. Послуги першого обійдуться в середньому від 150$, а співпраця з другим хоч і дешевша, але може затягнутися на тривалий термін.
Якщо ви захочете заощадити 5 з невеликим тисяч гривень на послугах нотаріуса, доведеться одразу ж відкинути цю ідею. Жодні напівзавірені розписки та щирі фрази в дусі “мамою клянусь” не зможуть стати альтернативою офіційному переоформленню нерухомості. Лише нотаріус має право вносити зміни до державного реєстру України, таким чином юридично підтверджуючи те, що ви є власником нерухомого майна.