З 1 липня 2020 року в Україні припинив дію мораторій на продаж сільськогосподарських земель, що діяв з 2002 року, та відкрився ринок землі.
Тепер купівля земельної ділянки доступна кожному українцю. За статистикою, майже за 4 місяці в рамках ринку землі укладено 18771 угод. Багато це чи мало – не так важливо. Важливіше, які особливості має купівля земельної ділянки, як правильно вибрати ділянку, які документи вимагати у продавця і як укласти угоду. Всі ці питання ми розглянемо у статті.
Податок при купівлі земельної ділянки
Це було б дивно, якби уряд після зняття мораторію на землю не зобов'язав українців, які забажають придбати у власність земельну ділянку, або продати її, сплатити до державної скарбниці податки. До речі, якщо вирішили швидко купити квартиру в Києві, рекомендуємо звернутися до кращого агентства елітної нерухомості T.H.E. Capital. Усі громадяни України, які є власниками земельних ділянок, щорічно зобов'язані сплачувати земельний податок.
- Для оцінених ділянок податок на землю становить не більше 3% від суми нормативної грошової оцінки.
- Для земель загального користування податок не перевищує 1% .
- Для сільськогосподарських угідь, залежно від їх призначення, податок становить мінімум 0,3% і максимум 1% .
Для сторін угоди з купівлі земельної ділянки передбачені такі податкові ставки:
- 5% податку на доходи фізосіб;
- 1,5% військового збору від зазначеної у договорі вартості ділянки.
Серед іншого в Україні хочуть запровадити податок на земельні ділянки, які перебувають у власності дачних та садових кооперативів, використовуються за призначенням, проте офіційно не оформлені. Фіксованого розміру податку не передбачається. Передбачається, що він обчислюватиметься залежно від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зараз ми бачимо, що кабінет міністрів України із завидною завзятістю робить усе, щоб українці більше платили за землю.
Читайте також: Довіреність на продаж квартири.
Від чого залежить вартість покупки ділянки?
Земельна ділянка сама по собі є нерухомістю, яка класифікується за цільовим призначенням, відрізняється природними та фізичними особливостями. У зв'язку з цим визначити універсальну ціну на купівлю ділянки неможливо. Вартість землі залежить від багатьох факторів:
- місце розташування;
- розміру ділянки;
- ринкового попиту на земельні ділянки в регіоні;
- стан землі;
- наявності комунікацій тощо.
Щоб не помилитися з покупкою ділянки, потрібно розробити стратегію вибору та виділити для себе чіткі критерії підбору землі. У такій справі ви можете покладатися виключно на особисті переваги та фінансові можливості. Однак розібратися в юридичних аспектах купівлі земельної ділянки без допомоги професіонала вам буде досить складно. Більше того, без ретельного моніторингу, ви ризикуєте не лише серйозно переплатити, а й нарватися на відвертий обман. Найпоширеніша шахрайська схема купівлі земельної ділянки - підробка документів про право власності. І найстрашніше, що факт шахрайства розкривається через якийсь час.
Читайте також: Податки при купівлі квартири.
Уявіть, що ви звели будинок на ділянці і звідки не візьмися, з'являється законний власник землі і вимагає повернути свої території назад у судовому порядку. А продавця земельної ділянки та слід простиг. Щоб не стати жертвою шахрайства з дільницями, краще звертатись до професіоналів. Сьогодні в Україні можна легко знайти компанію, яка надає повний спектр послуг та повний супровід подібних угод. Фахівці не лише допомагають зі збиранням документів та оформленням, а й можуть перевірити ділянку перед покупкою та провести оцінку вартості. Підписуйтесь на оновлення нашого блогу про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.