Вітаю, ви вже у тому віці, коли пес їсть не домашнє завдання, а право власності на нерухомість. І, на жаль, робить він це не в уяві вашої вчительки, а прямо у вас перед носом. Звичайно, вистачає й інших сценаріїв, за яких ви могли втратити чи пошкодити важливі документи. Винуватцем цього найчастіше є ви самі та ваша необачність і лише в одному випадку зі ста і дійсно виною зайвим клопотам буде ваш зубастий товариш. Хай там як, а відновлювати документ доведеться саме вам. Що для цього потрібно? Трішки терпіння, аби дочитати наш матеріал до кінця.
Відкидаємо паніку і діємо
Перш за все, розберіться з суттю проблеми – ви просто загубили документ з необачності чи пошкодили його? Якщо перший варіант ближчий, завітайте до поліції та повідомте про втрату права власності. Можливо, документ вдасться відшукати, проте навряд, тому одразу переходьте до універсального плану дій:
- зверніться за допомогою до нотаріуса чи напряму до ЦНАПу, що буде дещо дешевшим, проте довшим варіантом;
- напишіть спеціальну заяву з проханням про видачу вам дубліката свідоцтва про право власності на нерухомість;
- надайте нотаріусу чи співробітникам ЦНАПу документи для підтвердження своєї особи та того, що саме ви є власником майна (паспорт та ідентифікаційний код, технічний паспорт на квартиру чи будинок). Справу вдасться значно пришвидшити, якщо у вас збереглася копія втраченого права власності. Також можуть знадобитися й інші документи, такі як договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину, витяг з Держреєстру, довідка з майнового реєстру, державний акт на землю, судові рішення, в яких фігурувала нерухомість тощо. Корисним буде будь-який додатковий документ, який зможе підтвердити, що ви є законним власником нерухомості;
- дочекайтеся видачі дубліката свідоцтва про права власності;
- повторно зверніться до все того ж нотаріуса чи ЦНАПу, щоб зареєструвати новий документ.
У тому випадку, якщо вам необхідно відновити документ на успадковане майно, одразу варто оформити саму спадщину. Якщо ж документа на спадщину немає, треба звернутися до суду з нотаріально посвідченою постановою про неможливість вступити у спадок без наявності свідоцтва. Суд може стати вашою рятівною соломинкою і в інших обставинах, коли не вдалося відновити право власності через ЦНАП чи з допомогою нотаріуса.
Важливо пам’ятати
🔵 Якщо ви отримали оригінал свідоцтва про право власності після січня 2013 року, дані зберігаються в Державному реєстрі, тому відновити втрачений документ буде доволі просто.
🔵 Якщо ви отримали оригінал свідоцтва про право власності до січня 2013 року, необхідно мати доступ не просто до Реєстру речових прав на нерухоме майно, а й до архіву Держреєстру. У такому випадку на відновлення документа піде більше часу, тому без допомоги старанного фахівця не обійтися.
Надати допомогу може також і Бюро технічної інвентаризації (БТІ), тому не варто забувати про це підприємство. Якщо ж похизуватися правом власності на квартиру ви все ще не можете, звертайтеся до нас, щоб виправити це непорозуміння. Ми підберемо чудовий варіант для купівлі.