За підрахунками Київської школи економіки ще у січні 2024 року було зруйновано понад 250 тисяч житлових будівель і кількість їх лише зростає. Попри це український ринок нерухомості не завмер в очікуванні, а лише більше оживився, оскільки зараз, як ніколи раніше, відчувається нагальна потреба у збільшенні кількості проєктів та в розбудовуванні сектора доступного житла. Стійкість до негараздів та прагнення до змін – дві головні характеристики сьогоднішнього ринку нерухомості України. Поки експерти роблять позитивні прогнози, ми вирішили оцінити реальний стан та актуальні тенденції, аби з’ясувати, що відбувається та як це впливає на рішення інвесторів.
Що відбувається зараз
Довоєнний 2021 рік став піком покупної спроможності та попиту на житло. Якби не початок повномасштабного вторгнення, ця тенденція впевнено продовжувалася б. Проте не так сталося, як гадалося. 24 лютого 2022 року всі будівельні майданчики водночас застигли в мовчанні. Через це кількість завершених проєктів стрімко впала на 38% . Девелопери оговталися від початкового шоку і відновили свою діяльність, проте наздогнати попередні темпи, а тим паче компенсувати новими житловими комплексами нещадно зруйновані домівки, їм поки не вдається. Якщо вірити статистиці, з початку війни було знищено більше будівель, ніж вдалося звести за останні сім років. Компанії радо будували б більше, проте вони сильно обмежені в плані території, адже наразі можуть зводити свої проєкти лише на безпечних ділянках, подалі від зон ведення активних бойових дій.
Інвестори теж відійшли від першого шоку, про що свідчить зростання попиту. В полі зору покупців опинилися не лише рідні українські міста та села, проте й об’єкти на міжнародному ринку. Війна стала поштовхом до розширення інвестиційних портфелів. Особливу увагу звертають на комерційну нерухомість, яка в перші місяці після початку вторгнення взагалі опинилася поза грою. Фахівці стверджують, що українська нерухомість напрочуд перспективна, тому після відбудови держави варто очікувати на стрімкий приплив інвестиційних капіталів з-за кордону. Але це вже тема для роздумів у нашому наступному розділі.
Чого чекати найближчим часом
Робити прогнози в умовах війни завжди непросто, адже нікому не під силу контролювати свавілля ворога та знати його подальші кроки, проте напевне відомо одне – після закінчення війни буде відбуватися стрімке відновлення усіх сфер, а зокрема і нерухомості. Відбудова України породить ще більший інтерес до придбання житлової та комерційної нерухомості, завдяки чому значно підвищаться показники продажів. З’явиться в рази більше проєктів, адже збільшаться обсяги безпечних територій. Можливо, вже за кілька років і ви з нашою допомогою придбаєте дачу на Кримському узбережжі.
Держава буде активно допомагати забудовникам та інвесторам. Так, вже діють програми з фінансування будівництва, відновлення пошкоджених чи знищених будинків. Зокрема, не аби якою популярністю користується державна ініціатива, спрямована на видачу доступних кредитів, – “єОселя”. Держава буде докладати зусиль і у більших масштабах. Експерти прогнозують стрімкий розвиток інфраструктури міст:
- будівництво медичних закладів;
- створення нових навчальних установ для дітей різного віку;
- прокладання нових та ремонт старих доріг;
- тощо.
Довгоочікуваний мир стане початком нової ери для української нації, тому варто очікувати стрімкого подорожчання квадратних метрів. Причинами різкого цінового стрибка можуть стати:
- вступ України до Європейського Союзу, який зробить наш ринок більш конкурентоспроможним та привабливим для іноземних інвесторів;
- зростання курсу валют;
- високий рівень інфляції;
- проблеми з логістикою;
- нестача фахівців;
- дефіцит якісних матеріалів.
Нехай тимчасові фактори вас не лякають, адже вони будуть передвісниками процвітання ринка нерухомості.