Ми недарма нагадуємо вам про важливість перевірки документів та ретельний підбір орендарів, адже жертвою шахрайства на ринку нерухомості може стати будь-хто. Власне, як і його організатором. Сьогодні ми познайомимо вас із зірковими зловмисниками та жертвами свого власного недбальства. Читайте, запам’ятовуйте та вчіться на чужих граблях.
Як відомі шахраї заробляють на зливанні ваших грошей в унітаз
Дональд Трамп та Trump University
Trump University, заснований у 2005 році напрочуд швидко перетворився на “Ініціативу підприємців Трампа”, адже він порушував закони штату та працював без ліцензії. Такі “дрібниці” могли б схвилювати майбутніх студентів, от тільки вони були вже надто засліплені сяючою посмішкою майбутнього президента. Схема, за якою заманювали учнів була старою як світ. Спочатку всі охочі могли пройти ознайомчий безкоштовний семінар тривалістю 90 хвилин, після чого їм пропонували продовжити навчання на триденному інтенсиві вартістю $1,495. Зрозуміло, що це було лише початком шляху до освоєння професії експерта з нерухомості. Щоразу з’являлися все нові й нові курси, які так і не давали повної інформації, адже вона неодмінно мала бути оприлюднена наступного разу.
Зростання цін та престижності (не)навчальних програм продовжувалося аж до $35,000, які треба було викласти за курс “Золота еліта”. Серед студентів, які так і не стали рієлторами, було чимало таких, які витратили понад $20,000 на те, щоб зрозуміти, що їх нахабно дурять. Почесне місце серед усіх скривджених посіла інструктор з йоги Тарла Макаефф, яка одноосібно поповнила скарбничку Трампа на $60,000. Щастя шахрая тривало недовго і у 2016 році він погодився виплатити своїм жертвам 25 мільйонів доларів. Якимось дивним чином такий раптовий сплеск чесності та щедрості збігся з початком підготовки до передвиборчої кампанії…
Наша вам порада – навчайтеся на експерта з нерухомості лише у того, хто дійсно має кваліфікацію у цій сфері.
Джаред Кушнер та сервіс з управління нерухомістю
Цей бравий молодець вирішив продовжувати родинну справу та у другому поколінні дурити любителів нерухомості. Гордий тесть Дональд Трамп може лише пишатися тим, як швидко новий член родини вчиться на його прикладі. Місцем для своїх вибриків Джаред Кушнер обрав Торонто. Його компанія доволі непогано заробила, обіцяючи інвесторам значні прибутки від нерухомості. Спойлер, фактичні доходи були значно меншими за обіцяні.
Цікава історія з незадоволеними клієнтами випливла на поверхню лише у 2017 році, коли організація ProPublica, що спеціалізується на журналістських розслідуваннях, оприлюднила результати своєї діяльності. Компанія Кушнера допомагала заробляти на нерухомості доволі незвичним способом – рядом судових позик вона нахабно переслідувала орендарів, регулярно надсилала штрафи за просрочку та повідомлення про виселення. Звичайно, ці дії були б більш менш неправомірними, якби орендарі не виконували умов договору, проте у більшості випадків вони мали законні підстави продовжувати мешкати в апартаментах. Після розкриття таких фактів штат Меріленд подав позов на компанію Кушнера з управління нерухомістю. Зять Трампа погодився сплатити штраф у розмірі 3,25 мільйона доларів Меріленду та компенсувати збитки орендарям з Балтімора. Історія з невдалою махінацією та компенсацією знову повторилася у родині експрезидента.
Якщо ви бажаєте отримувати стабільний прибуток за чесно надані послуги, обирайте надійний сервіс з управління нерухомістю.
Інші приклади афер, про які ви могли чути (а може й ні)
- Landbanking була доволі популярною схемою у Великобританії початку 2000-х. Інвестори масово скуповували земельні ділянки, оскільки їм обіцяли, що у зв’язку з розбудовою інфраструктури та зміною зонування вони невдовзі значно подорожчають. Насправді ж покупці витрачали кошти на об’єкти, які не мали жодного інвестиційного потенціалу і які згодом можна було продати лише за безцінь;
- аналогічна ситуація, проте з нерухомістю, а не земельними наділами, мала місце у тих же таки 2000-х у США. Ініціаторами масових грошових втрат інвесторів були Bernard “Bernie” McGlynn та Pacific Property Management;
- Property Club в Австралії також обіцяв своїм вкладникам дохідні об’єкти, які насправді були значно переоцінені. Цього разу афера не пройшла безслідно і у 2012 році деякі лідери організації зіштовхнулися з наслідками своєї “плідної праці”;
- у 1980-1990-х Дональд Корф не просто давав липові обіцянки, проте дійсно демонстрував потенційним інвесторам конкурентоспроможність об’єктів. От тільки робив він це завдяки липовим покупцям. Штучно завищений попит породжував зростання цін на зовсім не варті того пропозиції.
Навіть багаті та знамениті не завжди можуть відрізнити фальш від реальності та потрапляють у лапи шахраїв чи просто приймають хибні рішення, як це свого часу зробив Ніколас Кейдж. Більшу частину свого прибутку він витратив на інвестиції у дохідні, як він гадав, об’єкти. Обвал ринку призвів до того, що актор опинився по вуха в боргах на суму понад 6 мільйонів доларів. Це ще раз доводить, що не варто намагатися самостійно підкорити малознайому галузь та відмовлятися від допомоги експертів, а тим паче таких, як T.H.E. Capital. Змиті в унітаз гроші не так вже й легко повернути, тому розпоряджатися ними треба з розумом.