Оренда офісів під час карантину: ситуація на ринку

26.08.2020

Аренда офисов во время карантина: ситуация на рынке

Оренда офісних приміщень у 2020 році викликає безліч запитань: чи відновилися компанії з віддаленої роботи? Як зміняться вимоги до офісів після карантину? Чи продовжить попит на оренду падати чи, навпаки, зросте? На ці та інші питання ми намагалися знайти відповіді у цій статті.

Що відбувається з орендарями зараз

Як змінився формат роботи в офісах та якими тепер стали умови оренди приміщень? За даними консалтингової компанії CBRE Ukraine, яка провела дослідження наприкінці першого кварталу 2020 року, можливість частково або повністю перейти на віддалений формат роботи розглядають 51,1% опитуваних. В опитуванні взяли участь 50 міжнародних та українських компаній із 14 різних сфер бізнесу, 42% з них орендують офіси площею до 500 кв.м, 40% – понад 3000 кв.м. До речі, якщо здумалися з купівлі нерухомості, рекомендуємо звернутися в краще агентство елітної нерухомості T.H.E. Capital.

Більшість орендарів спробували домовитися з орендодавцями про зменшення вартості. І ті, на щастя, йдуть їм назустріч, адже тільки так бізнес має можливість трохи зменшити збитки і вижити під час карантину, а орендодавці — не втратити клієнтів. Оскільки багатьом компаніям оренда приміщень під офіс потрібна для ведення бізнесу і вони не можуть перейти на віддалену роботу.

Що відбувається з ринком офісної нерухомості

Український ринок офісної нерухомості готувався до того, що попит на оренду суттєво знизиться. Чи це так насправді? За даними Cushman & Wakefield у першому кварталі 2020 року у Києві було здано в оренду лише 7900 кв. м загальної площі. Ця цифра на 80% менша, ніж у 2018 та 2019 роках. Оренда приміщення на ринку стала меншою і це спонукало до певних дій власників площ.

Орендодавці також йдуть назустріч, якщо виникає питання зниження ціни. Тому зараз ставка на офісні приміщення на 20% нижча, ніж попереднього року.

Читайте також: Як здати в оренду нежитлове приміщення?

Чого хочуть орендарі

На кінець березня цього року 43,8% орендарів хотіли домовитися про зниження ціни, якщо орієнтуватися на дані CBRE Ukraine. 18,8% не вказали про бажання зміни орендних умов, тому що є власниками приміщень, 14,6% планують зменшити площу приміщень, і лише 12,5% — продовжуватимуть співпрацю без змін умов оренди.

Також 62,5% опитаних компаній зазначили, що поточний, зафіксований у договорі, рівень орендної ставки буде допустимим після карантину та стабілізації ситуації.

Щодо зменшення площі: 35,4% респондентів хочуть зменшити площу оренди до 20% , 6,3% — більш ніж на половину. Не планують змінювати площу оренди лише 25% опитаних.

Читайте також:Здача квартири в оренду : як правильно написати оголошення?

Тенденції в офісній нерухомості

Якщо говорити глобально, офісні простори не перестануть бути актуальними. Вони потрібні для соціалізації, командної роботи, представницьких функцій та забезпечення робочими сервісами та інфраструктурою, яка відсутня вдома у пересічного співробітника. Проте офіс та офісні приміщення в оренду у традиційному розумінні проходить трансформацію від використання простору до використання послуг: інфраструктура та послуги всередині бізнес-центру стають важливішими. Звісно, карантин через пандемію COVID-19 вплине і на умови оренди. Орендодавці будуть змушені підлаштовуватися під клієнтів, щоб відповідати їхнім побажанням та страхам. Підписуйтесь на оновлення нашого блогу про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти