Щоб увійти на ринок нерухомості, одних лише грошей недостатньо. Справжній інвестор має відчувати найменші коливання та розумно диверсифікувати свій портфель, аби не залишитися ні з чим та не довести себе до ручки, чи то пак до продажу за вимушеною ціною. Бізнесова “чуйка” подеколи творить такі дива, що вдається придбати цілий бандл за ціною одного об’єкту. Високий кеш-флоу та показник капіталізації також багато в чому залежать від вдачі, проте не цілковито. Ринок така справа, що без глибоких знань та постійного аналізу не обійтися.
❝Індекс цін на житло (Housing Index) – це економічний показник, який відображає зміну цін на нерухомість у конкретному регіоні чи країни за певний період часу.❞
Даний індекс використовується експертами та старанними інвесторами для аналізу стану ринку та прогнозування подальших тенденцій. Він дає змогу передбачити падіння та ріст цін. До основних характеристик Housing Index можна віднести:
- вимірювання цінової динаміки – індекс показує, як змінюються ціни на житлову нерухомість з часом;
- регіональне охоплення – він може охоплювати як окремі міста або регіони, так і країну в цілому;
- реальні дані – індекс формується на основі інформації про угоди купівлі-продажу, оцінки нерухомості або даних про ринкову вартість;
- типи об'єктів – він включає ціни на нові та вторинні будинки, квартири або інший житловий фонд.
Індекс цін на житло корисний як для окремих інвесторів, так і для держави, адже він не лише дає змогу вигідно купувати та продавати нерухоме майно, проте й допомагає оцінювати доступність житла для населення країни. Також він є прямим відображенням тих економічних процесів, які наразі в ній відбуваються, зокрема він пов’язаний з рівнем інфляції, відсотковими ставками за кредитами, рівнем доходу, податковою системою, взаємозалежністю попиту і пропозиції та глобальними трендами (міграції, світові кризи тощо).
Аби більш детально розглянути кожен з аспектів ринку нерухомості, загальний індекс житла поділяють на:
- індекс цін на житло (House Price Index, HPI) – базується на змінах вартості угод купівлі-продажу житлової нерухомості та включає дані про конкретні об'єкти та їхні характеристики (розмір, місце розташування, стан);
- індекс доступності житла (Housing Affordability Index) – відображає доступність нерухомості для середнього покупця з огляду на його дохід, відсоткові ставки за іпотекою та вартість житла;
- індекс орендної плати (Rental Index) – показує зміни вартості оренди житла;
- індекс будівництва житла (Housing Construction Index) – відображає активність у будівельній галузі, включно з кількістю нових об'єктів.
Переваги та недоліки Housing Index:
👍 |
👎 |
Об’єктивно оцінює стан ринку нерухомості. |
Індекс може не враховувати особливості окремих угод або регіонів. |
Дозволяє передбачити зміни в цінах на житло. |
Різні методи розрахунку можуть давати різні результати. |
Можна легко порівняти динаміку цін між регіонами або країнами. |
У деяких випадках індекси розраховуються із затримкою. |
Розраховується індекс житла наступним чином:
- Збір даних з реєстрів нерухомості, податкових органів, банків та агентств нерухомості.
- Коригування даних з урахуванням факторів, що впливають на вартість житла (розмір об’єкта, його стан та вік, особливості локації).
- Розрахування середньої ціни на основі зібраних даних.
- Порівняння отриманого результату з базовим періодом (початком року, кварталу тощо).
- Індекс виражається у відсотках або в числовому форматі, де 100 позначає базовий рівень цін.
Приклад використання:
— Ти ж так хотіла придбати квартиру, то чому вирішила почекати з цим?
— Я дослідила Housing Index і зрозуміла, що незабаром буде зниження цін. Дочекаюся слушного моменту, аби не переплачувати.
Можете не тримати руку на пульсі ринку нерухомості, адже для цього є ми. T.H.E. Capital підкаже, коли купувати, а коли продавати.