Квартира в іпотеку - чи можна за допомогою житлового кредиту раз і назавжди вирішити квартирне питання?

13.10.2021

Квартира в іпотеку - чи можна за допомогою житлового кредиту раз і назавжди вирішити квартирне питання?

Квартирне питання залишається нагальним для мільйонів українців за всіх часів. Створюються нові сім'ї, народжуються діти та онуки, тому попит на житловий кредит у банку постійно зростає. Проте, українці не поспішають масово брати квартиру в іпотеку.

Справа в тому, що іпотечне кредитування в Україні — це задоволення не з дешевих. Навіть за умов конкуренції між банками на кредитному ринку, іпотека без початкового внеску та під мінімальну ставку — це щось за межею фантастики. А квартира в іпотеку – це під 9,9%, та й то не для всіх.

Причин, чому в Україні дорога іпотека, кілька:

  • економічні труднощі, висока інфляція;
  • завищена вартість ресурсної бази для банків;
  • високі вимоги щодо резервів для кредитних організацій по іпотечних позиках;
  • відсутність державних програм підтримки іпотеки;
  • недосконалість законодавчої бази.

Тому більшість українців вирішують житлове питання за старою схемою — накопичують необхідну суму. покупки квартири. На жаль, схема більше неробоча, адже ціни на нерухомість постійно зростають. З 2022 року вартість квадратного метра у ЖК класу «комфорт» та «комфорт+» стартуватиме від 2000 дол/кв. м. Тобто виходить, що накопичити практично нереально. І що тепер накажете робити? Невже українцям доведеться й далі тинятися по орендованих квартирах? Хоч би як парадоксально це звучало, але не варто відмовлятися від варіанта взяти квартиру в іпотеку.

Все ж таки в 2020 році іпотека в Україні істотно подешевшала. Банки-лідери з іпотечного кредитування синхронно зменшили відсотки. І зрештою — своя квартира, нехай і куплена в кредит, однозначно вигідніша за орендовані квадратні метри. У цій статті розберемося, що таке іпотека, в чому її плюси та мінуси, як врахувати всі ризики і кому належить куплена в іпотеку нерухомість. До речі, якщо вирішили швидко купити квартиру в Києві, рекомендуємо звернутися до кращого агентства елітної нерухомості THE Capital. 

Житловий кредит: що це таке і як взяти квартиру в іпотеку?

В Україні купити квартиру в іпотеку часто стає єдиним способом отримання житла. При цьому багато хто не знає, що це, власне, таке. І внаслідок неписьменності серед населення, іпотека обросла домислами, помилками і міфами, які заважають тверезо оцінити ситуацію. Давайте розберемося в цьому питанні по порядку.

  • По-перше, це довгостроковий позику - мінімальний термін кредитування 5 років.
  • По-друге, це позику під заставу квартири, тієї самої яку купили за цей кредит. 

Іпотечний кредит, напевно, найскладніший з кредитних продуктів, пропонованих фізичним особам на сьогоднішній день. Втім, незважаючи на всі труднощі, квартира в іпотеку має свої плюси:

  • можливість придбати житло без необхідності збирати гроші 10 і більше років; 
  • можливість зменшення термінів і розмірів щомісячних виплат;
  • можливість покупки житла навіть при невеликій сумі початкового внеску; 
  • можливість дострокового погашення і економія на відсотках по кредиту; 
  • широкий вибір варіантів нерухомості: первинний і вторинний житловий фонд, заміський будинок.

Головний недолік іпотеки - права власності на нерухомість належать «іпотекодавцю». Позичальник отримує повне право повністю розпоряджатися житлом (продати, подарувати, закладати) тільки після повного погашення боргу. 

Читайте такожДовіреність на продаж квартири.

Квартира в іпотеку - які є ризики?

В інтернеті сьогодні можна зустріти оголошення про те, що продається квартира, яку банк відсудив у іпотечних боржників. Тому багатьом людям рішення взяти квартиру в іпотеку непросто. Адже передбачати все неможливо, але завжди є небезпека, що ви занедужаєте чи втратите роботу, роботодавець знизить зарплату, курс долара вагатиметься і в результаті нічим платитиме за кредитом.

Читайте такожПодатки при купівлі квартири.

Іншими словами, якщо почнуться якісь проблеми з грошима, велика ймовірність того, що квартиру у вас відберуть. Щоб не втратити єдине житло, яке знаходиться в іпотеці, слід враховувати такі ризики:

  • втрата / зниження доходу;
  • зростання інфляції;
  • мінливість процентних ставок по іпотеці і ринкових показників;
  • валютний ризик;
  • зниження вартості або пошкодження нерухомості, яка знаходиться в заставі.

Захист від цих ризиків – страхування. Тому найчастіше страховка є обов'язковою умовою іпотечного кредитування. Справжні проблеми трапляються тоді, коли на старті людина не оцінює свій реальний дохід, і щомісячний платіж стає для нього непідйомним. Тому перед тим, як звернутися до банку, слід ретельно оцінити своє фінансове становище у довгостроковій перспективі. Взяти квартиру в іпотеку вигідніше, аніж платити за оренду. Головне, правильно вибрати банк, програму кредитування, об'єкт та оцінити свої фінансові можливості. Підписуйтесь на оновлення нашого блогу про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.