На кого та як оформити нерухомість? Розглянемо всі варіанти

20.03.2024

На кого та як оформити нерухомість?

Не маючи документів, що підтверджують право власності, ви не зможете називати себе повноцінним власником нерухомого майна. Але є свої нюанси. Іноді в силу деяких обставин набагато зручніше і, чого гріха таїти, вигідніше, якщо ваша власність на папері є не зовсім такою.

Кому купувати вигідніше?

Не купувати чи купувати нерухомість

Буває таке, що сторонами договору купівлі-продажу виступають зовсім не ті люди, у чиї голови прийшла ця геніальна ідея інвестувати у столичну нерухомість. Нічого кримінального в цьому немає тому, що навіть при оформленні квартири на неповнолітнього господаря, податки нікуди не діваються. Як і у випадку із пенсіонерами. Але немає таких правил, з яких нам не вдалося знайти винятків. Від сплати податків при купівлі звільняються:

  • прийомні та багатодітні сім'ї, в яких складається щонайменше 5 дітей;
  • неповнолітні сироти та інваліди, які мають лише одного з батьків або опікуна (за умови, що в їхній власності знаходиться не більше одного об'єкта нерухомості).

Крім стандартних податків, при покупці на вас чекає знайомство з Військовим та Пенсійним зборами. З другим із них не судилося зустрітися таким щасливчикам:

  • людям, які стоять у черзі на отримання житлоплощі;
  • інвесторам, які вперше купують нерухомість.

Міняй, розділяй і володарюй

Міняй, розділяй і володарюй

Поділ спільно нажитого майна складно назвати радісною подією, але ми не будемо вдаватися до подробиць вашого особистого життя, а краще підкажемо, як почати її з чистого аркуша. Переоформлення нерухомості в таких випадках може відбуватися шляхом укладання договору купівлі-продажу, дарування або за допомогою договору про майновий поділ. У випадку з останнім вам навіть не знадобиться наявність нотаріуса.

Що стосується обміну квартирами, то цієї операції вдаються не тільки подружжя, а й інші близькі родичі. Вона є дещо спрощеною альтернативою купівлі-продажу, хоч і передбачає сплату податків та нотаріальне оформлення. У договорі чітко прописується:

  • характеристика майна;
  • термін його передачі;
  • умови передачі;
  • що отримує кожна зі сторін.

Нерухомість – найкращий подарунок з будь-якого приводу

Нерухомість – найкращий подарунок

Звичайно, дарчість далеко не завжди оформляється для того, щоб безплатно порадувати когось своєю щедрістю. Як правило, вона теж виступає більш приємною та зручною альтернативою купівлі-продажу. Практика дарування поширена серед родичів. Якщо йдеться про перший і другий ступені спорідненості, вам доведеться підготувати суму у розмірі 1% від вартості майна для сплати державного мита. У випадку третього ступеня спорідненості її розмір зростає до 7,5%. Наші юристи наполегливо рекомендують враховувати цей нюанс, щоб неймовірна сума не виявилася сюрпризом для нового власника, адже платити її доведеться саме йому.

Для передачі права власності на квартиру за допомогою дарчої вам знадобляться такі документи:

Якщо майно перебуває у спільній власності подружжя, також необхідно надати свідоцтво про шлюб та нотаріально завірену згоду дружини/чоловіка на проведення операції з нерухомістю. Також може знадобитися розпорядження служби у справах дітей. Докладніше про способи переоформлення нерухомості на дитину ми поговоримо зараз.

Як власником квартири зробити дитину?

Як власником квартири зробити дитину

У законодавстві України передбачено можливість придбання житла на користь неповнолітньої дитини. При укладанні угоди у нотаріуса вам необхідно надати такі документи:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • ІПН дитини;
  • ІПН та паспортні дані батьків або опікунів;
  • згода опікунської ради на проведення правочину;
  • нотаріально завірена згода батьків.

Згоду опікунської ради можна отримати в Управлінні соціального захисту населення (УСЗН) за місцем проживання. Як правило, комісії збираються двічі на місяць, щоб розглянути всі питання, що накопичилися. Щоб отримати згоду, доведеться надати копію договору купівлі-продажу. Кожна згода видається на конкретний об'єкт, тому члени комісії повинні вивчити деталі вашої майбутньої угоди.

Вже наявну у вашій власності нерухомість можна переоформити на дитину за допомогою дарчої. Важливо пам'ятати, що дарувати можна тільки те майно, яке не перебуває під арештом, у заставі, обтяженні та в іпотеці. Для укладання договору необхідно надати:

  • паспортні дані нинішнього власника квартири, батьків чи опікунів дитини;
  • оцінну вартість нерухомості;
  • довідку про склад сім'ї;
  • згода всіх співвласників;
  • довідку про відсутність заборгованостей із комунальних послуг.

Хоча договір і підписується лише дорослими представниками дитини, його присутність при цьому є обов'язковою. Дарна дозволяє подарувати нерухомість не тільки своєму чаду, але також дитині друзів, сусідів та інших людей. Важливою перевагою цього угоди є те, що в ній можна вказати умови користування. Так, ви можете прописати пункти про заборону здачі в оренду, продаж та повторне дарування об'єкта до повноліття дитини або до досягнення нею дієздатного віку. Вже з 16-ти років українцям дозволено одружуватися та розпочинати підприємницьку діяльність. Подібні “дорослі вчинки” підтверджують те, що дитина має право розпоряджатися майном на власний розсуд.

Ми не втомлюємося нагадувати вам про те, наскільки важливо, щоб кожен займався своєю справою – агентству з нерухомості варто довірити підбір об'єкта, нотаріус незамінний під час підписання договорів. Співпраця з професіоналами дозволить вам швидко та безпечно досягати поставлених цілей.