Навіть якщо ви придбали бажану нерухомість, це ще не робить вас її власником. Від повного контролю над квадратними метрами вас відділяють бюрократичні формальності. Переоформлення всієї документації вимагає уваги до деталей, терплячості та часу. Тому нерідко новоспечені “лендлорди” нехтують паперовими справами та відкладають їх на безрік. Аж допоки це не вилазить їм боком. Читачі нашого блогу, які цікавляться орендою, вже досконало вивчили всю небезпеку відсутності права власності у справжнього господаря та його фальсифікації шахраями. Тоді чому ж ви, хазяїн майна, і досі не збагнули, на які ризики добровільно погоджуєтеся? Про те, як переоформити нерухомість, ми вже розповідали раніше. Сьогодні ж ми хочемо поділитися з вами простою інструкцією для перевірки документів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Таким чином ви зможете слідкувати за тим, щоб ніхто не чинив неправомірні дії щодо вашої квартири.
Перевірка за допомогою Міністерства юстиції
Ясна річ, що особисто вам нікуди не потрібно йти. Хіба що ви захотіли влаштувати собі променад і ще раз помилуватися київськими красотами. Отримати інформацію з Держреєстру ви можете самостійно на сайті Міністерства юстиції України. Для цього у розділі “Онлайн-сервіси” відшукайте відповідний підрозділ під назвою “Інформація з Державного реєстру речових прав”. Для входу необхідно ввести свій ЕЦП або BankID. Нагадаємо, що отримати його ви можете онлайн в одного з банків. Процедура оформлення електронного цифрового підпису доволі проста, тому детально зупинятися на ній ми не вважаємо за потрібне, адже віримо у кмітливість своєї аудиторії. Після входу ви зможете отримати інформацію про нерухомість одразу з кількох джерел, таких як:
- Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
- Реєстр прав власності на нерухоме майно;
- Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта;
- Державний реєстр іпотек.
Таким чином, у вас на руках опиниться повна інформація про конкретний об’єкт, включаючи власника, наявність іпотеки та обтяжень тощо. Ці дані можуть бути корисними при підписанні договорів купівлі-продажу, оренди та при здійсненні інших операцій з нерухомістю.
Після успішної авторизації на сайті ви можете відшукати бажану квартиру чи будинок за кількома критеріями:
- адресою;
- ім’ям власника;
- реєстраційним номером;
- кадастровим номером земельної ділянки.
Після заповнення форми ви маєте оформити заявку та сплатити невелику суму за її виконання. Детальна інформація про платіж та результати вашого запиту будуть відображатися у вашому особистому кабінеті.
💡 Для того щоб відстежувати навіть найменші зміни у статусі свого майна, ви можете підключити послугу “Sms-маяк”. Для цього необхідно знати тільки реєстраційний номер квартири чи будинку та номер телефону, на який будуть надходити сповіщення. У разі виявлення незаконної діяльності ви зможете одразу ж про це повідомити та убезпечити свою нерухомість.
Перевірка за допомогою порталу “Дія”
Портал державних послуг “Дія” значно полегшує життя українців, адже містить у собі майже всю офіційну інформацію про нас самих, нашу освіту, рухоме та нерухоме майно. Процедури тут значно спрощені, тому отримання витягу з Держреєстру займає не більше 10 хвилин. Алгоритм дій також зрозумілий та легкий:
- зареєструйтеся чи авторизуйтеся у своєму особистому кабінеті, використовуючи раніше згаданий BankID;
- перевірте, чи вірно відображаються дані про вас (у разі виникнення розбіжностей ви можете їх оновити);
- з переліку послуг оберіть необхідну (“Надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно”);
- вкажіть дані про об’єкт нерухомого майна (використовуйте ті ж самі критерії, що й на сайті Міністерства юстиції – адресу, реєстраційний номер тощо);
- внесіть оплату за послугу у розмірі 60 гривень (0,025 прожиткового мінімуму);
- дочекайтеся появи витягу з реєстру у своєму особистому кабінеті;
- завантажте файл у форматі PDF та ретельно дослідіть інформацію, аби впевнитися в тому, що ніхто не намагався підробити документи та видати вашу нерухомість за свою.
Регулярна перевірка даних у Держреєстрі позбавить вас від зайвих переживань, а орендарів вбереже від шахрайських дій зловмисників.