Договір міни як альтернатива купівлі

17.06.2024

Договір міни як альтернатива купівлі

Міна, обмін, бартер – всі ці слова зображують взаємовигідні умови, за яких сторони договору передають один одному рівноцінні за значенням чи вартістю об’єкти. Подібна домовленість може бути значно простішою за той же договір купівлі-продажу, оскільки вона позбавлена певних формальностей. Договір дарування або дарча також може похизуватися дещо спрощеними умовами, проте даний документ все ж передбачає передачу грошей в обмін на нерухомість. Що стосується міни, то за своє майно ви можете отримати квартиру, будинок, земельну ділянку, земельний наділ сільськогосподарського призначення, корпоративні права тощо.

Для того, щоб умови були дійсно взаємовигідними, проводиться експерта оцінка нерухомості, вираховується її ринкова вартість та вказується стан об’єкта. Також у самому договорі можуть вказуватися додаткові умови, які завчасно обговорюються сторонами.

Коли перевагу віддають договору міни

Коли перевагу віддають договору міни

Обмін нерухомістю може бути особливо корисним, якщо ви:

  • стикнулися з певними фінансовими труднощами, тому прагнете зменшити витрати на утримання своєї оселі;
  • бажаєте переїхати до іншого району чи населеного пункту;
  • вирішили замінити мегаполіс передмістям чи навпаки;
  • потребуєте швидкого зменшення чи збільшення житлової площі;
  • мрієте придбати нерухомість в певній локації, проте не маєте достатньо коштів для цього;
  • прагнете мінімізувати фінансові витрати при купівлі нового житла.

Також до обміну часто звертаються при розподілі спадщини за заповітом та при поділі спільно нажитого майна при розлученні.

Нерідко договір міни зіставляють з купівлею-продажем. Якщо ви плануєте витратити зароблені кошти на купівлю квадратних метрів, таке порівняння дійсно доцільне, оскільки один договір обміну за своє суттю буде тим самим, що й продаж квартири з подальшим придбанням нової. Таким чином, ви опускаєте несуттєву ланку та одразу переходите до фінального результату. Економія часу очевидна, проте й труднощі свої також є. Так, наприклад, знайти власника, зацікавленого в обміні, значно важче, ніж того, який просто хоче вигідно продати своє майно. Також додаткові складнощі виникають з переїздом, адже в обох сторін договору цей нелегкий процес проходить одночасно. Важко буде все спланувати таким чином, аби не заплутатися в чужих речах. Що стосується бюрократичного боку питання, то він вам точно сподобається більше, адже при обміні супутні витрати будуть значно меншими – внески до пенсійного фонду не передбачаються, а податок доведеться платити лише один раз та за ту нерухомість, вартість якої більша.

Як обміняти нерухомість

Як обміняти нерухомість

Широко відомі чотири головні стратегії обміну однієї нерухомості на іншу. Залежать вони від того кінцево результату, до якого ви прагнете, та від деяких інших особливостей домовленості. Так, якщо ви вже володієте квартирою, але бажаєте замість неї отримати іншу, ви можете:

  • продати своє майно та на зароблені кошти придбати нове, проте у проміжку між цими процесами доведеться винаймати квартиру чи тіснитися у родичів;
  • здійснити зустрічну покупку. Цей процес особливо актуальний при розподілі майна. Так, спільна власність виставляється на продаж, а прибутки використовуються для купівлі кількох окремих об’єктів для кожного зі співвласників;
  • розміняти іпотечну нерухомість. До моменту остаточного погашення кредиту квадратні метри залишаються власністю банку, тому така операція може проводитися лише за його згоди;
  • укласти договір міни. В його умовах може вказуватися пункт про доплату в тому випадку, якщо один з об’єктів оцінюється вище за інший.

Для того, щоб правильно визначити свої цілі та зіставити їх з реальними можливостями, радимо звертатися за допомогою до агентства нерухомості. Експерт зможе адекватно оцінити всі нюанси конкретної ситуації та порадити той чи інший сценарій.

Документи для оформлення договору міни

Документи для оформлення договору міни

Договір міни, як і будь-який інший договір, пов’язаний з операціями на ринку нерухомості, моє обов’язково завірятися нотаріусом. Для його укладання вам знадобиться підготувати ряд стандартних документів:

  • паспорт та ІПН;
  • довідка, що підтверджує оціночну вартість майна;
  • правовстановлюючі документи для підтвердження права власності на об’єкт (це може бути договір купівлі-продажу, дарча тощо);
  • техпаспорт на нерухомість;
  • довідка з інформацією про зареєстрованих (прописаних) осіб;
  • виписка з Державного земельного кадастру (якщо відбувається обмін квартири на будинок).

Знадобляться і додаткові довідки, якщо мова йде про нерухомість, що перебуває у спільній власності. Так, ви маєте підготувати завірений документ про згоду співвласників на проведення операції міни. Якщо майно належить подружжю, обов’язково надається згода чоловіка / дружини. Свідоцтво про розлучення має прикріплюватися в тому випадку, коли кохання загуло, а разом з ним і права на спільне володіння майном. Також не варто забувати про неповнолітніх мешканців. Для проведення угоди за їх участі знадобиться дозвіл від служби опіки та піклування.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти