Купівля квартири на вторинному ринку: як розпізнати шахрайські схеми

04.10.2024

Купівля квартири на вторинному ринку

Купівля нерухомості на вторинному ринку може стати вигідним та розумним вкладенням коштів, але також вона несе в собі ризик зустрічі з шахраями. Схеми обману стають дедалі витонченішими, а жертви, які прагнуть придбати житло за низькою ціною, часто не звертають уваги на підозрілі моменти. У цій статті ми розглянемо поширені схеми обману на вторинному ринку нерухомості, з’ясуємо, як їх розпізнати та уникнути.

Типові схеми обману на вторинному ринку

Типові схеми обману на вторинному ринку

  1. Підроблені документи 📃

Шахрайство з підробленими документами – одна з найнебезпечніших схем на вторинному ринку нерухомості. У таких випадках злочинці створюють фальшиві документи, щоб переконати покупця в законності продажу. Підробляють свідоцтва про право власності, виписки з реєстру нерухомості, договори купівлі-продажу тощо. У деяких випадках підробки настільки якісні, що навіть досвідчені фахівці можуть не одразу виявити обман.

Щоб уникнути шахрайства з підробленими документами:

  • завжди перевіряйте достовірність документів через офіційні реєстри;
  • звертайтеся до нотаріуса, який може перевірити справжність усіх наданих документів.
  1. Продаж за довіреністю 🤝

Продаж квартири за довіреністю можна назвати досить поширеною практикою на ринку, адже вона дозволяє значно економити час та здійснювати операції навіть якщо одна зі сторін не має змоги бути присутньою при цьому. Разом з тим довіреність може стати джерелом серйозних проблем. Найбільш розповсюджені варіанти шахрайства наступні:

  • документ було отримано примусово або обманним шляхом;
  • власник квартири навіть не здогадується про існування довіреності;
  • документ видано після смерті власника, що робить угоду незаконною;
  • довіреність оформлено за кордоном і з порушенням законодавства.

Щоб уникнути шахрайства при продажі за довіреністю, дотримуйтеся наступних правил:

  • угоди, пов'язані з довіреністю, повинні проводитися тільки в присутності нотаріуса, який перевірить справжність документа та підтвердить його юридичну силу;
  • обов'язково перевірте зміст довіреності та впевніться в тому, що вона надає всі необхідні повноваження для продажу квартири.
  1. Приховані обтяження 🙈

Шахраї можуть приховувати від покупця наявність різноманітних обтяжень на квартиру, таких як борги за комунальні послуги, арешт майна, судові розгляди за правом власності, обтяження за іпотекою або іншими видами кредитів.

Дійте наступним чином, що вчасно виявити приховані обтяження:

  • перед підписанням договору купівлі-продажу запросіть виписку з Єдиного державного реєстру нерухомості (ЄДРН), щоб переконатися у відсутності обтяжень;
  • зверніться до юриста, який проведе ретельну перевірку всіх аспектів угоди.
  1. Продаж без згоди всіх власників 😤

Часто нерухомість належить кільком особам. Співвласність може виникати у шлюбі, після розлучення, при наслідуванні тощо. У таких випадках для продажу потрібна згода всіх співвласників. Шахраї можуть спробувати продати квартиру без отримання необхідного дозволу. Якщо покупець не знає про такий нюанс, угода може бути анульована через відсутність згоди інших власників. Судові розгляди даного питання можуть затягнутися на довгі роки, а покупець залишиться без квартири та без грошей.

Уникнути продажу квартири без згоди всіх власників вам доможе додаткова пильність:

  • вимагайте від продавця надання письмових згод усіх власників;
  • перевірте юридичну чистоту угоди через нотаріуса та офіційні реєстри, щоб переконатися в тому, що всі особи, які мають право власності на квадратні метри, знають про операцію та не будуть заперечувати у разі підписання договору.
  1. Продаж квартири з обтяженням за мешканцями 👫

Ще одна форма шахрайства полягає в продажі квартири, в якій зареєстровані або проживають треті особи. Після купівлі з'ясовується, що ці люди не планують виселятися, а вигнати їх через суд буває доволі проблематично.

Уникнути такого непорозуміння доволі просто:

  • завжди перевіряйте інформацію про зареєстрованих у квартирі осіб через запит до паспортного столу;
  • укладайте угоду в присутності юриста, який перевірить та підтвердить той факт, що житло вільне від третіх осіб.

Підбиваємо підсумки, щоб ви убезпечили себе

Щоб ви убезпечили себе

Купівля квартири на вторинному ринку вимагає особливої уважності та професійного підходу. Шахраї використовують різні схеми, щоб обдурити потенційних покупців, і часто ці хитрощі супроводжуються привабливими умовами або заниженою ціною. Щоб уникнути проблем, дотримуйтесь таких рекомендацій:

  • завжди перевіряйте документи через офіційні реєстри;
  • звертайтеся по допомогу до юристів та професійних експертів з нерухомості;
  • не довіряйте занадто низьким цінам та надмірному поспіху з боку продавця.

Нерухомість – це значне вкладення, тому важливо дбати про його безпеку.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти