Продаж квартири, власником якої є дитина 16-18 років: етапи та нюанси

28.10.2024

Продаж квартири, власником якої є дитина

Продаж квартири, що перебуває у власності неповнолітнього, вимагає особливого підходу, оскільки звична операція ускладнюється низкою законодавчих вимог. В Україні цей процес регламентується законами, спрямованими на захист прав дітей. Розберемо основні етапи та важливі нюанси, які допоможуть уникнути проблем під час такої угоди.

Отримання згоди законних представників

Отримання згоди законних представників

Оскільки особа віком від 16 до 18 років ще не досягла повноліття, вона не може самостійно розпоряджатися нерухомістю без участі батьків або опікунів. Перш ніж рахувати прибутки від успішної угоди або радіти новеньким квадратним метрам, варто правильно оформити співпрацю та заручитися згодою старших членів родини. Для цього необхідно зробити декілька основних кроків:

  • отримання письмової згоди батьків або опікунів на продаж майна;
  • оформлення нотаріально завіреної довіреності на одного з батьків, якщо він представлятиме інтереси дитини під час продажу;
  • якщо дитина перебуває під опікою, потрібен дозвіл від органів опіки та піклування (це обов'язкова вимога для захисту інтересів неповнолітнього).

Питанню захисту інтересів дитини під час угоди купівлі-продажу приділяється найбільша увага, оскільки дитина ще не досягла того віку, коли має повне право розпоряджатися тим, що їй належить, а дорослі не завжди можуть рахуватися з її думками та діяти в її інтересах. Саме тому продаж квартири, що перебуває у власності дитини, потребує особливої уваги з боку держави. Законодавство захищає права дітей під час таких оборудок, щоб уникнути ситуації, в якій вони залишаться без житла. Для дотримання всіх тонкощів доведеться тісно поспівпрацювати з органами опіки. Вони не лише мають надати згоду на проведення операції, проте й перевірятимуть, чи не погіршуються житлові умови дитини в її результаті. Так, у разі продажу квартири, неповнолітній колишній власник має бути забезпечений аналогічним або кращим житлом.

Нотаріальне оформлення угоди

Нотаріальне оформлення угоди

Як і під час будь-якого продажу нерухомості, угода має бути оформлена у нотаріуса. У випадку з неповнолітнім власником нерухомості, фахівець перевіряє всі документи та згоди, щоб переконатися в законності дій та впевнитися в тому, що вони відбуваються в інтересах дитини. Для укладання договору знадобляться наступні документи:

  • свідоцтво про право власності на квартиру;
  • паспорти всіх учасників угоди;
  • нотаріально завірена згода батьків або опікунів;
  • згода органів опіки (якщо потрібно);
  • довіреність на батьків (якщо вони представлятимуть інтереси дитини).

Після перевірки всіх документів можна переходити до укладання самого договору. Пам’ятайте, що в документі мають бути чітко прописані всі умови, включно із зобов'язаннями щодо надання дитині аналогічного житла. Сторони мають бути повністю поінформовані про всі законодавчі обмеження та додаткові вимоги. Після підписання договору купівлі-продажу угоду необхідно зареєструвати у відповідних органах. Зазвичай це проводиться через нотаріуса, який передає документи безпосередньо до реєстру.

Альтернативні методи продажу нерухомості неповнолітнього

Альтернативні методи продажу нерухомості неповнолітнього

У деяких випадках продаж квартири через стандартні процедури може виявитися проблематичним та затяжним. Юристи виділяють кілька альтернативних методів, які можуть полегшити процес:

  • оформлення трудового договору з дитиною. Якщо дитина офіційно працевлаштована, зароблені нею гроші можуть бути використані для купівлі нового житла, що спрощує процедуру продажу;
  • продаж квартири батьками. Якщо квартира зареєстрована на одного з батьків, продаж може здійснюватися без участі дитини, що позбавляє від необхідності отримувати дозвіл органів опіки;
  • реєстрація дитини як ФОП (фізична особа-підприємець). Цей метод дає змогу продати квартиру через фірму дитини. Після завершення угоди фірма може бути закрита, а дитина отримає дохід від продажу.

Ці альтернативні варіанти можуть значно прискорити та спростити процес продажу квартири, хоча кожен з них вимагає уважного підходу та додаткової консультації з юристом. Загалом продаж квартири, власником якої є дитина віком від 16 до 18 років, – це складне, але цілком здійсненне завдання. Головне – дотримуватися законодавчих вимог, що захищають інтереси неповнолітніх, та грамотно підходити до процесу оформлення угоди.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти