Як орендувати квартиру в умовах коронавірусу в Україні? Поради та рекомендації до дії.

25.03.2020

Как арендовать квартиру в условиях коронавируса в Украине? Советы и рекомендации к действию.

16 березня в Україні було запроваджено режим карантину з метою стримування поширення епідемії вірусу COVID-19 у межах нашої країни. У зв'язку з цим усі підприємства, які не потрапили до списку тих, кому дозволено працювати, призупинили свою діяльність.

Велика кількість людей залишилася без доходу взагалі або вона значно скоротилася на невизначений період. Одними з перших забили на сполох ті, хто живе в орендованих квартирах і не розуміє, як правильно діяти в ряді випадків, пов'язаних з орендою житла. Ми зібрали найпопулярніші питання, які ставлять орендарі в соцмережах та на форумах, і звернулися за поясненнями до фахівців.

Загалом, ситуація на ринку оренди нерухомості показала, що квартирне питання в Києві має імунітет до вірусу – за кількістю пропозицій на дошках оголошень і тематичних групах видно, що орендодавці все так само, як і до карантину здають квартири, в частині випадків зі зниженою ціною, але здебільшого цінова політика не змінилася. Оренда під час карантину тривала у тому ж ритмі.

Водночас і кількість запитів на довгострокову оренду житла не суттєво скоротилася. І власники, і експерти столичних агентств нерухомості продовжують проводити перегляди квартир, при цьому не забуваючи про заходи безпеки та наймачів. Крім цього, за бажанням можна провести віртуальний тур FaceTime або Skype за попереднім записом залишаючись у себе вдома. Послуга оренда квартири під час карантину адаптувалася до становища в країні та продовжувала працювати До речі, якщо задумалися щодо купівлі нерухомості, рекомендуємо звернутися до нашого професійне агентство елітної нерухомості T.H.E. Capital.

 Головне, що мають розуміти наймачі в ситуації, що склалася, що жоден нормативно-правовий акт, у тому числі пов'язаний з тимчасовими обмеженнями через епідемію, не може обмежувати право на оренду (найм) приміщення.

Запровадження надзвичайної ситуації в Україні не впливає на відносини орендарів та орендодавців. Агентства нерухомості можуть продовжувати свою діяльність з оренди та продажу нерухомості.

На питання, що нас цікавили, відповіли приватний юрист Володимиров В. В. та адвокат Коновалова А. В.

Я можу переїхати до першого квітня?

Так. Якщо договором передбачено початок найму (оренди) з 1 квітня, то саме з цієї дати наймодавець зобов'язаний надати доступ до приміщення. При цьому, у разі затримки або неможливості передачі приміщення у зазначений термін, у орендаря виникає право:

  • - вимагати від наймодавця передачі майна та відшкодування збитків, завданих затримкою;
  • - відмовитися від договору найму та вимагати відшкодування завданих йому збитків.

Крім цього, мувінгові компанії продовжують надавати свої послуги та допоможуть вам з переїздом у будь-який час. Якщо ж ви маєте можливість і плануєте переїжджати самостійно, тут також немає жодних обмежень.

Що якщо термін моєї оренди закінчується наприкінці місяця?

Ваші дії залежатимуть від ваших намірів, а також від порядку пролонгації договору оренди або його припинення встановлених самим договором. Детально ознайомтеся з умовами припинення договору або продовження та дійте відповідно. Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий термін, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до закінчення терміну договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - у розумний термін.

Умови договору найму на новий термін встановлюються за домовленістю сторін. У разі недосягнення домовленості щодо плати та інших умов договору переважне право наймача на укладення договору припиняється.

Що якщо я живу в орендованій квартирі?

Обмежень на проживання у орендованій квартирі під час карантину не передбачено жодним правовим актом, який діє в Україні.

 Що якщо у мене виникнуть проблеми з моєю квартирою - щось зламається чи мені потрібен терміновий ремонт?

Слід зазначити, що на сьогодні немає заборони на проведення ремонту або укладання договорів із фахівцями, які такий ремонт можуть провести.

Крім цього, всі служби життєзабезпечення та аварійні служби працюють у штатному режимі і у разі аварійної ситуації не мають права відмовити у проведенні ремонтних робіт.

Що мені робити, якщо орендодавець відмовив мені в оренді до закінчення дії договору?

Умови виселення передбачені вашим договором оренди. Відповідно до ст.825 Цивільного Кодексу України орендодавець може будь-коли відмовитися від оренди, якщо нерухомість необхідна для його проживання, повідомивши вас за 2 місяці. У разі, якщо вимога орендодавця про припинення договору найму (оренди) викликана не вищезазначеною обставиною, то така вимога є неправомірною.

 Чи може мій орендодавець підвищити мою орендну плату зараз?

Ні. Питання ціни, порядку виплати за користування та порядок перегляду має бути прописано у договорі. Одностороння зміна умов договору не допускається. Договором може бути встановлено періодичний перегляд, зміна (індексація) розміру плати за користування майном. У разі, якщо перегляд ціни не передбачений договором, то така ціна діє до закінчення його строку.

Читайте такожЯк здати в оренду нежитлове приміщення?

Що робити, якщо мені поставили діагноз COVID-19? Які мої права як орендаря?

Насамперед повідомити відповідні служби про наявність симптомів вірусу та виконувати відповідні інструкції. Стан здоров'я орендаря аж ніяк не впливає на відносини оренди. Якщо орендодавець вимагає припинити договір оренди за станом здоров'я орендаря, орендар має право на відшкодування збитків, пов'язаних з таким розірванням, на загальних підставах.

Читайте такожЗдача квартири в оренду: як правильно написати оголошення?

Від себе додамо, що не варто доводити ситуацію до розгляду з орендодавцем. Якщо у Вас виникають питання щодо оренди поточного орендованого житла або того, в яке плануєте переїхати, в першу чергу зверніться до самого орендодавця і проговоріть свою ситуацію, так ви зможете дійти взаємовигідної угоди.

Найкращим рішенням у нинішній ситуації буде спілкування в телефонному режимі, а правильніше – електронною поштою, щоб убезпечити себе у плані здоров'я та подальшого виконання тих умов, які будуть обумовлені. Публікація була цікавою та корисною? Підписуйтесь на оновлення нашого блогу про нерухомість та отримуйте свіжі публікації від агентства нерухомості THE Capital.

Не пропусти нові об'єкти
Не пропусти нові відеоогляди найкращих об'єктів нерухомості в нашому Instagram
Перейти
Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти