ДБН: що потрібно знати для початку нового життя з чистої цеглини

14.06.2024

ДБН

Ці три літери навряд багато про що вам кажуть. А повинні були б. Особливо якщо не так давно ви стали щасливим власником земельної ділянки в Києві чи області. Якщо ви помилково думали, що найважче позаду і що після вибору та перевірки ділянки вам більше нічого боятися, то… це аж ніяк не так. Насправді ваш шлях до омріяної оселі ще навіть не розпочався. Для того, щоб закласти першу цеглину у фундамент родинного вогнища, ви повинні знати, куди та як її можна прилаштувати. І якщо з практичним боком справи ви вже дещо обізнані завдяки матеріалу про топографічну зйомку, то з нормативною базою проєкту вам ще тільки належить познайомитися.

Будівельні норми: що та для чого

Будівельні норми

Будівельні норми та правила, які також лагідно називають СНіПами, – це такі нормативні акти, в яких зосереджені економічні, правові та технічні аспекти, пов’язані зі зведенням нових споруд. Цей ряд правил встановлюється представниками виконавчої влади для того, щоб комфорт одних громадян не став дискомфортом інших. Ну, і щоб сама будівля виявилася надійною та довговічною, звичайно. Державні будівельні норми розповсюджуються не лише на окремі приватні ділянки з теоретичними маєтками, проте й на цілі квартали, селища та міста. Знання СНіПів та ДБН стане при нагоді у таких ситуаціях:

  • для розробки плану будівництва на чітко окресленій території;
  • для приватного чи державного будівництва та містобудування, в ході яких з’являються нова архітектура та її елементи;
  • для укладання відповідної документації належним чином з урахуванням вимог дійсного законодавства.

Запроваджувати нові норми та скасовувати застарілі під силу Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України. Перед початком будівництва варто обов’язково ознайомитися з наявними нормами. Для цього ви можете скористатися порталом “Дія”, який вже неодноразово ставав у пригоді читачам нашого блогу при дослідженні інших питань, пов’язаних з нерухомістю. Ви можете не перейматися через те, що раптові зміни у СНіПах зіпсують ваші плани, адже всі нововведення набирають чинності лише через 90 днів після їх реєстрації та публікації на порталі міністерства. Також не зайвим буде дослідити закони, що регулюють ДБН:

Не варто нехтувати ДБН, оскільки без слідування цим технічним документам з чіткими вимогами до споруд, ви не зможете побудувати дім для своєї родини. А якщо і зробите це, то накличете на своїх рідних чимало проблем з переоформленням документів у майбутньому.

Чому не варто нехтувати ДБН

Чому не варто нехтувати ДБН

Державні будівельні норми це не просто примха уповноважених осіб, проте загальна необхідність для всіх, хто наважується внести зміни до звичного пейзажу, додавши до нього нову споруду. В законі чітко прописані вимоги, які мають задовольнятися при будівництві. Вони стосуються:

  • енергоощадності та енергоефективності – потреби людини мають співвідноситися з розумним та усвідомленим використанням ресурсів;
  • механічного спротиву стійкості – важливо не допустити деформацію матеріалів та поверхонь при їх подальшій експлуатації;
  • пожежної безпеки – враховуються правила пожежної безпеки та продумуються плани евакуації мешканців у разі виникнення критичних ситуацій;
  • захисту від стороннього шуму та вібрацій – мова йде про звукоізоляцію як для мешканців будинку, так і для людей, що знаходяться поруч з ним;
  • захисту навколишнього середовища та здоров’я людей – матеріали та способи їх використання не повинні шкодити довкіллю та мешканцям.

Будівельні норми зважають і на комфорт та встановлюють певні ліміти стосовно мінімально допустимого розміру маєтку. Перш ніж зводити оселю, зверніть увагу на саму ділянку. Якщо її площа становить 5 чи менше соток, будівництво жилої нерухомості забороняється, оскільки такі розміри вважаються неприйнятно маленькими. Ті впертюхи, які все ж побудували житло на крихітному клаптику землі, зіткнуться з тим, що вони не зможуть оформити право власності. Викрутитися з такої неприємної ситуації вдасться тільки тим особам, які придбали ділянку та завершили будівництво до 2015 року. Для цих щасливчиків діє будівельна амністія, тому вони зможуть узаконити самобуд.

Параметри відстані: як та де будувати

як та де будувати<

Звичайно, прописувати повний перелік СНіПів та ДБН ми не станемо, адже для цього ніякого блогу не вистачить, проте зупинитися на найголовнішому моменті зайвим не буде. Будівництво нової споруди розпочинається з вибору її місця на ділянці. Є певні вимоги, що стосуються відстані до сусідніх об’єктів. Ми вважаємо, що вам не завадить знати правила розстановки будівель, адже завдяки ним ви зможете визначити, чи підходить той чи інший земельний наділ для втілення вашого задуму. Зверніть увагу на такі моменти:

  • відстань від будинку до червоної лінії забудови (умовної лінії для позначення меж територій загального користування) має становити не менше 6 метрів;
  • відстань від будинку до межі ділянки має становити не менше 3 метрів;
  • відстань від будинку до іншого будинку має становити не менше 6 метрів (у деяких ситуаціях мінімальний поріг збільшується до 8 метрів);
  • відстань від межі сусідньої ділянки до великих кущів, які ви плануєте висаджувати, повинна бути не менше 1 метра;
  • відстань від межі сусідньої ділянки до стовбурів дерев, які ви плануєте висаджувати, повинна бути не менше 4 метрів (за деяких обставин мінімальна цифра зростає до 6 метрів, адже вона залежить також і від об’єму крони дерева).

Мусимо погодитися, що ДБН певною мірою обмежують можливості, проте роблять вони це виключно з добрих спонукань. Якщо ви не впевнені в тому, що земельна ділянка підходить для втілення вашого проєкту, не соромтеся звертатися до наших експертів. Вони нададуть розгорнуту консультацію та підберуть найкращий можливий варіант.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти