Помилки при укладанні договору оренди: вчіться на чужих граблях

24.05.2024

Помилки при укладанні договору оренди

Помилки у тексті можуть бути свідченням банальної неуважності чи необізнаності у темі. Якщо в школі максимально негативними наслідками від них могли бути незадовільні оцінки за твори з літератури, то на ринку нерухомості варто очікувати більш вагомих “покарань”. Невірно складений договір оренди може пройти непоміченим, проте у деяких ситуаціях один забутий розділ може зіграти з власником квартири злий жарт. Наші клієнти, що цікавляться орендою, вже добре знають, на які небезпеки себе наражає орендар, який приділяє занадто мало уваги договору чи взагалі нехтує ним. Цього ж разу ми хочемо просвітити орендодавців. Якщо на момент прочитання статті ваша нерухомість вже здається, візьміть примірник договору та червону ручку, щоб позначити всі свої помилки, як раніше це нещадно робили вчителі на полях зошитів.

Де ви наробили помилок та чому це важливо

Де ви наробили помилок та чому це важливо

Про такі базові пункти, як ім’я та прізвище сторін, адресу житла та розмір орендної платні ви навряд забудете. Але є й такі моменти, які ви можете проґавити банально через те, що не знаєте про їх важливість. Наші експерти тісно співпрацюють з власниками нерухомості та тими, хто лише прагне її відшукати, тому ми неодноразово стикалися з тим, що при спробі самостійно скласти договір оренди, пересічні громадяни робили перелік пунктів ледь не вполовину коротшим. Які помилки найчастіше допускають?

  • Права та обов’язки сторін.

Будучи цивілізованою людиною, ви завжди розраховуєте на те, що і ваш співрозмовник відповідає цій характеристиці. Проте не рідкістю є випадки, коли орендар не несе жодної відповідальності за зумисно спричинену шкоду вашому майну, бо у договорі нічого про це написано.

  • Штрафні санкції.

Вони починають діяти у тому випадку, якщо якась зі сторін порушує свої обов’язки.

  • Кількість мешканців.

Зазвичай, документ підписується з однією людиною, навіть, якщо проживатиме у квартирі пара. У цьому випадку варто вказувати особу додаткового мешканця. Заздалегідь дізнайтеся кількість осіб та зафіксуйте цей момент, аби згодом не зустріти у своєму помешканні ледь не половину міста, розміщену на диванах та надувних матрацах.

  • Наявність дітей та домашніх тваринок.

Обидві категорії додаткових мешканців можуть спричинити ряд проблем, що, як мінімум, включає шум та псування майна. Pet-friendly орендодавці більше цінуються на ринку та можуть розраховувати на більший дохід, тому радимо вам добряче поміркувати над цим і вказати свою позицію в документі.

  • Суборенда.

Доволі рідко орендар планує повторно здавати нерухомість. Така практика у нашій країні не прийнята, проте не зайвим буде вказати на це у письмовій формі та зафіксувати, що ви проти подібної діяльності та не даєте свого дозволу на її проведення.

  • Дострокове припинення дії договору.

Його причинами можуть бути різні ситуації, та й сама ініціатива може йти від будь-якої зі сторін. Важливо вказати умови, за яких дострокове завершення співпраці буде комфортним для орендаря та орендодавця.

  • Оплата комунальних послуг.

У більшості випадків вона лягає на плечі орендаря, проте не зайвим буде прописати цей момент та встановити чіткі терміни та способи передачі грошей. Це стосується й орендної плати також. Не забудьте вказати і додаткові витрати за користування Інтернетом, телебаченням, сигналізацію тощо.

  • Умови перегляду розміру плати за оренду.

Самовільно змінювати фіксовану суму ви не можете, адже орендар погоджувався на конкретні умови. Вкажіть ті випадки, в яких перегляд грошового питання може бути доречним.

  • Форс-мажори.

Бачок потік, холодильник почав нагрівати, а пральна машина взагалі втратила залишки сорому та зробила на підлозі калюжу. Ніхто не застрахований від подібних несправностей, проте хтось же має платити за їх ремонт. Хто – ось, в чому питання.

  • Сума та умови повернення завдатку.

Оплата за перший та останній місяці проживання гарантує душевний спокій домовласника, адже в разі чого він може витратити завдаток на виправлення шкоди, завданої орендарем. Сподіваємося, що ваше майно не постраждає. Проте не забувайте, що тоді вам доведеться повернути гроші.

  • Акт приймання-передачі.

Саме завдяки цьому додатку до основного договору ви зможете зрозуміти, чи варто повертати завдаток. В акті прописується перелік майна та його стан. Довгий час перебуваючи поза межами квартири, ви забуваєте певні незначні нюанси, тому варто покладатися не на мінливу пам’ять, а на букви.

Ви можете завчасно скласти стандартний договір та використовувати його кожного разу, коли на обрії з’являються зацікавлені орендарі. Залишиться тільки вписати дані мешканців та суму. Також радимо звертатися за допомогою до агентства преміальної нерухомості T.H.E. Capital, адже при здачі квартири без посередників існує безліч небезпек та підводних каменів, від яких навіть вміло підготовлена документація не зможе вас порятувати.

Не пропусти нові об'єкти
Переходь у наш Telegram-канал що б не пропустити нові пропозиції з оренди нерухомості та отримати найкращі пропозиції першим!
Перейти