Ринок землі значно розширює можливості крупних гравців ринку нерухомості, адже до звичних сегментів додаються землі сільськогосподарського призначення. Протягом довгого часу діяв мораторій, проте 1 липня 2021 року, через 20 років після запровадження, його було знято. Зараз будь-яка фізична особа має право стати власником землі та розпоряджатися нею на свій розсуд. Ще більше свободи дій інвестори отримають з 1 січня 2024 року, коли до купівлі наділів ськогосподарського призначення будуть допущені й організації.
Купівля землі сільськогосподарського призначення
Оскільки компанії поки не можуть брати участь у торгах, на ринку є широкий асортимент ділянок з різною родючістю. Відшукати їх можна на платформах електронних торгів чи спеціальних маркетплейсах. Для купівлі необхідно виконати декілька простих кроків:
- підібрати земельну ділянку до вподоби;
- перевірити документацію та переконатися у її справжності;
- перевірити саму ділянку на відповідність вашим потребам;
- за необхідності провести топографічну зйомку земельного наділу;
- звернутися до нотаріуса для проведення операції з купівлі майна;
- за необхідності надати фахівцю довідку, що підтвердить джерело походження коштів;
- оплатити придбання (важливо пам’ятати, що оплата при купівлі земель сільськогосподарського призначення проводиться виключно безготівково);
- посвідчити договір купівлі-продажу у нотаріуса;
- зареєструвати оновлені дані про стан майна в Державному реєстрі речових прав.
Якщо ви всерйоз замислюєтеся про придбання, саме час дізнатися про ціни. Вартість 1 гектару чітко регулюється. Відповідно до українського законодавства, вона не повинна бути меншою за нормативно-грошову оцінку. Дане обмеження діятиме включно до 2030 року. Навряд наведене формулювання багато про що вам говорить, тому зупинимося на ньому детальніше. Даний показник за своєю суттю є капіталізованим рентним доходом з конкретної ділянки. Його розмір сильно залежить від розташування, площі та родючості. Станом на 1 січня 2022 року в Держгеокадастрі був зафіксований наступний діапазон цін за 1 гектар:
- Житомирська область (min) – 21 411 грн/га;
- Черкаська область (max) – 33 656 грн/га.
Традиційно найродючіші, а тому і найдорожчі землі розміщені в центральних регіонах країни.
Продаж землі сільськогосподарського призначення
Продаж ділянки сільськогосподарського призначення мало чим відрізняється від продажу будь-якої іншої землі в Києві чи області та відбувається за наступним алгоритмом:
- визначення розумної ціни. Вона може дорівнювати нормативно-грошовій оцінці чи перевищувати її – справедлива ціна виставляється на розсуд власника;
- розміщення оголошення на електронному аукціоні Prozorro.Sales чи на будь-якому іншому ресурсі;
- нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу та подальша реєстрація ділянки в Держреєстрі. Таким чином відбувається перехід права власності до покупця.
Не забувайте про те, що при продажі переважне право на купівлю закріплене за орендарем, якщо він є. Перш ніж розглядати інших кандидатур, ви повинні отримати нотаріально посвідчену відмову орендаря від цього права. В протилежному випадку угода, укладена зі сторонніми особами, може бути в судовому порядку визнана недійсною.
Радимо дочекатися 1 січня 2024 року, аби зробити вигідну покупку для потреб своєї компанії, а поки зосередьтеся на менших цілях – земельна ділянка чи нерухомість у передмісті можуть стати чудовою інвестицією. Ви так само зможете отримувати заробіток від оренди, а за бажання легко переобладнаєте житловий будинок на готель, аби на теренах України з’явилося ще одне чудове місце для відпочинку.